Munzur Nehri'ndeki Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858)'nın Bazı Meristik ve Morfometrik Özelliklerinin İncelenmesi
The Investigation of Some Meristic and Morphometric Characteristics of Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858) in Munzur River
- Tez No: 442450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkemizde kahverengi alabalıkların alttür teşhisinin yapılmasında zorluklar yaşanmaktadır. Bunun en önemli nedeni, türün yaşadığı coğrafik bölgeye göre zaman içinde morfolojik olarak farklılaşmasıdır. Tür teşhisinde son yıllarda genetik yöntemler ön plana çıkmış olmasına rağmen, morfolojik karakterlerin belirlenmesi önemini korumaktadır. Bu tez çalışmasında Munzur Nehri'ndeki Salmo trutta macrostigma (Dumeril,1858)'nın tüm morfolojik özellikleri belirlenerek ilgili literatürle karşılaştırılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 40 adet balık örneği, olta, serpme ağı, uzatma ağı ve elektroşoker cihazı kullanılarak, Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında Munzur Nehri'nden temin edilmiştir. Laboratuara getirilen balıkların 24 adet morfometrik karakter ölçümü ve 30 adet meristik karakter sayımı yapılmıştır. Boy-ağırlık ilişkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizinde regresyon katsayısı (b) 2,8378 (negatif allometrik büyüme) olarak belirlenmiştir. Total boy-standart boy ilişkisinde regresyon denklemi SB=0,9428TB-1,0041 şeklinde bulunmuştur. Balıkların vücut kısımlarının birbirlerine oranları belirlenerek diğer araştırmalardaki bulgularla karşılaştırılmıştır. İncelenen bireylerin linealateral pul sayısı 107-146, transversal pul sayısı 20-31, omur sayısı 54-59, solungaç diken sayısı 18-22 arasında değişiklik göstermiştir. Dorsal, ventral, pektoral, anal ve kaudal yüzgeç ışınları sırasıyla D: III-IV 10-12, V: I-II 7-12, P: I-II 8-14, A: I-IV 7-11 ve K: VIII 17-25 olarak belirlenmiştir. Vücut üzerindeki kırmızı ve siyah benek sayılarının bireyden bireye oldukça değişken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There have been difficulties in subspecies identification of brown trout in our country. The most important reason for this, species becomes different as morphologically in time depending on its home region. Although genetic methods in species identification have come into the forefront in recent years, the investigation of morphological characters has maintained its importance. In thesis study, all morphological characters of Salmo trutta macrostigma (Dumeril,1858) in the Munzur River were determined and were compared with other studies. A total of 40 fish sample examined in the study was caught by using fishing line, cover net, gill net and electro-shocker between January 2015 and December 2015 in the Munzur River. Measurement of 24 morphometric characters and count of 30 meristic characters were carried out in the laboratory. The regression coefficient (b) in the length-weight relationship was determined as 2.8378 (negative allometric growth). The regression equation of correlation between total length and weight was detected as SB=0.9428TB-1.0041. The rates among the body parts of fish samples were determined and this data were compared with other studies. In the samples examined, the number of lateral line scale was ranged from 107 to 146; the number of transversal scale was ranged from 20 to 31; the number of vertebrae was ranged from 54 to 59 and the number of gill rakers was ranged from 18 to 22. The number of dorsal, ventral, pectoral, anal and caudal fin spines and rays were determined to be D: III-IV 10-12, V: I-II 7-12, P: I-II 8-14, A: I-IV 7-11 ve C: VIII 17-25, respectively. It was find out that the number of red and black spots on the body were changed from individual to individual.