Askeri gemilerin dalgalı deniz durumunda hasarlı ve hasarsız stabilite analizi
Naval ships' intact and damaged stability analysis in waves
  1. Tez No: 442509
  2. Yazar: EMRE KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, farklı tip donanma kurallarına (İngiliz, Amerikan, Alman) ait hasarlı ve hasarsız stabilite kuralları incelenmiştir. Ardından, konsept olarak tasarlanan bir fırkateyn üzerinde her bir donanma kuralına göre dalgalı deniz durumunu da içeren hasarlı ve hasarsız stabilite analizi yapılmıştır. Dalgalı deniz durumu, dalga tepesinin konumu gemi başından kıçına doğru adım adım ilerletilerek oluşturulmuştur. Analizler neticesinde her bir kural grubunun birbiri ile olan benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuş ve stabilite açısından önemli hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the intact and damaged stability rules of different navies (English, German and American) are investigated. Then, including the waves, the intact and damaged stability analsyses are carried out for a frigate which is desgined as concept. The analyses are also carried out for each navy rules. The wave crests are pushed forward step by step to simulate the waves. As a result it has been examined that whether there are diffrences and similarities with each other and the critical points about stability are pointed out.