Kentsel yerleşimin, kentsel politikalar ve sürdürülebilir planlama yaklaşımı kapsamında değerlendirilmesi: Kırklareli örneği
Evaluation of the urban settlement within the context of urban policies and sustainable planning approach: The case of Kirklareli
- Tez No: 442542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KOÇ, YRD. DOÇ. DR. HATİCE MELTEM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemizdeki planlama sürecine bakıldığında; plansız ve yasadışı yollardan gelişme/büyüme, çok aktörlü sistemin yönlendirdiği parçacıl planlama yaklaşımları, tarım alanları, orman alanları, su havzaları gibi eşik alanları da içeren ve ortak yaşam kaynaklarını tüketen gelişme eğilimleri, mevcut kent dokusunun arazi kullanış örüntüsünde çözüm gerektiren sorunların planlamada yeni arayışları yönlendirdiği, çözüm yaklaşımları sunan“sürdürülebilir planlama ve kentsel gelişim”yaklaşımlarının son yarım yüzyılda artan oranda ağırlıklı olarak yer aldığı görülmektedir. Uluslararası düzenlemelerle kavramsal içeriği ortaya konan, ekonomik, sosyal ve çevresel mekândaki gereksinimlerin, kaynakların uzun vadede dengeli kullanımı ve gelecek kuşakların ihtiyaçları düşünülerek giderilmesini gerektiren sürdürülebilir kalkınma, yukarıda tanımlanan sorunların çözümünde ve planlama anlayışında yol gösterici niteliktedir. Kentlerin sürdürülebilirliği ülkesel ve bölgesel kalkınma, gelişme ve kaynak yönetimi için büyük önem taşımaktadır. Bu noktada,“planlama sisteminin sürdürülebilirliği”ve planların“uygulanabilme kapasitesinin”görülebilmesi için ilk olarak planlama politika ve eylemlerinin“sürdürülebilirlik”kavramları ile ele alınarak detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Sürdürülebilirliğin özellikle mekânsal planlama ile entegresi sırasında, ilkelere bağlı geliştirilen eylemlerde sorunlar oluşabilmekte veya kimi politikalar eylem aşamasında göz ardı edilebilmektedir. Ayrıca kentlerin sürdürülebilirliğinin sadece alt ölçek planlama uygulamaları ile sağlanamayacak nitelikte olması, daha geniş kapsamlı politikaların oluşturulacağı üst ölçek uygulamaları zorunlu kılmaktadır. Bu açıdan bölgesel kurumlar, üst ölçek plan yaklaşımları, planlamada bütünsel yapı, eşitlikçi ve katılımcı planlama, kamu yararının tanım içeriği, sosyal donatı kavramı sürdürülebilir gelişim için önem taşımaktadır. Tez çalışmasında sürdürülebilir gelişme sürecinin irdelenmesi bölgesel ve kentsel ölçekte Kırklareli örneği ele alınarak incelenecektir. Çalışma alanı olarak seçilen Kırklareli kent merkezi için yürürlükte olan üst ölçekli plan 2011 yılı onaylı çevre düzeni planı ve yürürlükte olan alt ölçekli planlar ise 1991 onaylı imar planlarıdır. 1991 yılından günümüze geldiğimizde arada geçen 25 yılda kent kimliği, nüfus büyüklüğü, kentsel makroform, ticari işlev yapısı, yoğunluk değerleri, sosyal donatı alanları gereksinimi, ulaşılabilirlik, sosyal ve ekonomik yapı üzerindeki önemli değişmelere karşın herhangi bir imar planı yapılmadığı, ihtiyaçların parsel ölçeğinde parçacıl uygulamalarla giderilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu durum ise kentsel ihtiyaçlara bütüncül bir bakış açısıyla çözümlerin getirilememesini, koruma olgusunun kısıtlılığını, kentsel dokuda gelişimin tam anlamıyla yönetilememesini ve sürdürülebilir kentsel gelişimin etkin olmamasını yönlendirmiştir. Bu tez çalışması, belirlenen sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda, Kırklareli planlama sistemindeki ve mekân üzerindeki sorunları ortaya koymakta ve çözümler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
When the planning process analyzaed in our country, unplanned and illegal ways of development/growth, many actors in the system directs the segmented approaches to planning, development trend of consuming common living resources and including threshold fields such as agriculture, forests, water basins, the existing urban fabric of that require solutions in land use patterns,“sustainable planning and urban development”approach that offering many solutions approach has increasing rate in the last half century. Revealed the conceptual content with international regulations, economic, social and environmental requirements, balanced use of resources in the long term and considering the needs of future generations development requires sustainable development is lead the way in the planning and understanding the solution of the problems described above. Urban sustainability has great importance for national and regional development and resource management. At this point, initially planning policies and actions of“sustainability”should be taken up with the concepts discussed in detail for“the sustainability of the planning system”and plans“implementation capacity”to be revealed. Sustainability, especially when integrated with spatial planning, can experience problems in the development of policy and actions or some policies can be ignored in the action stage. In addition, sustainability of the city that can not be achieved only with sub-scale planning applications, requires it upper scale applications to create more far-reaching comprehensive policies. From this point, regional institutions, upper scale plans approaches, holistic view for planning, equitable and participatory planning, definition of content in the public interest, the concept of social reinforcement is essential for sustainable development. In this thesis, examination of the sustainable development process will be analyzed at regional and urban scale in Kırklareli sample. For Kırklareli town centre chosen as the study area, current upper-scale plan is environmental plan approved in 2011 and current subscale plan is development plans approved in 1991. When come to the passage of 25 years since 1991, there are not any development plan implementation despite significant changes in the urban identity, population size, urban macroform commercial function structure, density values, social facilities requirements, accessibility, social and economic structure. It is observed that meet the needs in the the scale of plot with the segmented application. Because of this situation, urban needs can not meet with holistic view, urban conservation be at limited level, development of urban fabric can not be literally managed and sustainable urban development can not be effective. In this thesis, will be revealed problems in planning system and urban fabric in Kırklareli and will be bringed soluitions in accordance with agreed sustainable criteria.