Çarpımsal analizin q-genişlemesi : q-çarpımsal analiz ve uygulamaları
Q-analogues of the multiplicative calculus: q-multiplicative calculus and its aplications
  1. Tez No: 442578
  2. Yazar: GÖKHAN YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, klasik analize alternatif olarak ortaya konan iki farklı analiz incelenmiştir. Bu analizler, yıllardan beri süre gelen q-analiz ile, son zamanlarda popüleritesi artan çarpımsal analizdir. Çalışmamızın temel düşüncesi ise, bu iki analiz arasındaki bağıntılar incelenerek, çarpımsal analizde mevcut olan tanım ve kavramları, q-teorisini kullanarak yeni tanımlar ortaya koymaktı. Tezin akışı sırasında öncelikle q-analiz ve çarpımsal analiz kavramları ortaya konup daha sonra tezimizin özgün kısmı olan q-çarpımsal analiz kavramları verilecektir. En son kısımda da bu yeni tanımlar doğrultusunda sayısal yaklaşım ifadeleri uygulamaları ile birlikte gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, two different analyzes put forward as alternatives to classical analysis were examined. These analyses are q-analysis which has come over the years, and multiplicative analysis whose popularity has been increasing recently. The basic idea of this study was to examine the relationship between these two analyzes and put forward new definitions by using the definitions and concepts present in the multiplicative analysis and q-operator. During the course of the thesis, concepts of q analysis and multiplicative analysis will be explained initially and then the concepts of q-multiplicative analysis, which are the original focus of the thesis, will be given. In the last part, numerical approach statements will be shown with its applications through these new definitions.