Yeşil havaalanı yönetiminin Atatürk Havalimanı'nda uygulanabilirliğinin araştırılması
The investigation of the applicability of green airport management system in Ataturk Airport
  1. Tez No: 442581
  2. Yazar: HANDE ORAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞAKAR, PROF. DR. GÜLEDA ENGİN, PROF. DR. SÜLEYMAN ÖVEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Çevre Mühendisliği, Civil Aviation, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Havaalanlarında belirlenen sürdürülebilirlik politikaları gelecek kuşakların yaşam kalitesini etkilemektedir. Havaalanları dâhil olduğu bölgenin çevre etiği dönüşümü içinde örnek ve lider olmalıdır. Bu bağlamda uluslararası ve ulusal havaalanları sektörü, tüm kuruluşları ile havaalanının ekonomik canlılığı, işletim verimliliği, doğal kaynaklarının korunması, yaşanabilirlik ve sosyal sorumluluğun bütünlüğünü sağlamak için daha bütünsel sürdürülebilirlik yaklaşımlarına yönelmektedir. Dünyada yeni oluşturulmaya başlayan Yeşil Havaalanı Yönetimi projeleri kapsamında havaalanlarında faaliyet gösteren işletmelerin çevreye verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Bu çerçevede Atatürk Havalimanı için Yeşil Havaalanı uygulanabilirliğinin araştırılması tez çalışmasında TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı, TSE Sektörel Kriterler Gereklilikleri ile SHGM Direktifleri esas alınmıştır. Bu yüksek lisans tez kapsamında ülkemizin en büyük ve dünyanın belli başlı havaalanlarından biri olarak kabul edilen Atatürk Havalimanı yeşil havaalanı yönetimi açısından uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Airports sustainability policies affect the life quality of future generations. Airports should be an example and a leader in the environmental ethics transformation in the region which they belong. In this context, international and national airports sector, is directed to a more holistic sustainability approaches to ensure the integrity of buoyancy, operating efficiency, conservation of natural resources, viability and social responsibility of airports with all organizations. Within the scope of the incoming Green Airport Management projects for all over the world, it is aimed that the reduction and if it is possible elemination of environmental damage caused or can be caused by the organisations which operates in airports with a systematic way. In this context in the thesis study which is carried out to investigate the applicability of Green Airport Project for Ataturk Airport is based on TS EN ISO 14001 Environmental Management System Standard, TSE Sector Criteria Requirements and DGCA Directives. In the scope of this thesis, the applicability of green airport management in Ataturk Airport which is acknowledged as the largest airport of our country and one of the world's major airports were investigated.