Benzoik asidinin soğuk stresine maruz bırakılan farklı buğdaylar (Triticum aestivum L.) üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of benzoic acid on different wheats (Triticum aestivum L.) subjected to cold stress
  1. Tez No: 442584
  2. Yazar: HÜSEYİN KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS NALBANTOĞLU, DOÇ. DR. SALİH MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma farklı soğuk toleransına sahip yapraklardaki soğuk hasarını iyileştirme üzerine benzoik asidin (BA) mekanizmasının muhtemel rolünü anlamaya katkıda bulunmak için yapılmıştır. Bu amaç için, soğuğa toleranslı (Bezostaya, Odeska and Y-100) ve soğuğa hassas (Cumhuriyet 75, Cemre and Pandas) altı çeşit buğday (Triticum aesticum L.) kullanılmıştır. Kontrol şartlarında (20 / 18 °C) 10 gün süreyle büyütülen buğday yapraklarına BA (0.01, 0.03, 0.1 ve 0.3 mM) püskürtülmüştür. Daha sonra 11. gün, buğdaylar soğuk şartına (-1 / -5 °C) 3 gün süreyle transfer edilmişlerdir. Yapraklar (kontrol, soğuk kontrol ve soğuk + BA) 14. günde kesilmiştir. Bu yapraklarda, elektrolit sızıntı, MDA, H2O2, O2.-, prolin, protein, indirgen şeker seviyeleri, CAT, APX, GR, SOD ve POD aktiviteleri, fenolik, klorofil ve karotenoid madde miktarları belirlenmiştir. Bütün buğday çeşitlerinde, soğuk uygulaması genelde elektrolit sızıntı, MDA, H2O2, O2.-, prolin, protein, indirgen şeker seviyelerini, CAT, APX, GR, SOD ve POD aktivitelerini artırırken klorofil ve karotenoid madde miktarlarını azaltmıştır. Bütün buğday çeşitlerinde, soğuk + BA uygulaması genelde elektrolit sızıntı, MDA, H2O2, O2.- seviyelerini azaltırken CAT, APX, GR ve POD aktivitelerini ve prolin, protein, indirgen şeker, fenolik, klorofil ve karotenoid madde miktarlarını artırmıştır. Bu sonuçlar ışığında, dışarıdan uygulanan BA'nın (0.01 ve 0.03 mM) buğdayda soğuk hasarını iyileştirme üzerine pozitif roller oynadığı görülebilmektedir. Elde edilen sonuçların gelecekte tarımsal uygulamalardaki soğuk hasarını azaltma ile ilgili araştırmalara katkıda bulunabileceği yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to contribute to the understanding of possible role of mechanism of benzoic acid (BA) on alleviating cold damage in leaves having different cold tolerance. For this aim, cold-tolerant (Bezostaya, Odeska and Y-100) and cold-sensitive (Cumhuriyet 75, Cemre and Pandas) cultivars of six wheat (Triticum aesticum L.) were used. BA (0.01, 0.03, 0.1 and 0.3 mM) was applied to 10-day old wheat seedlings growing under control condition (20 / 18 °C) and then the seedlings were transferred to cold condition (-1 / -5 °C) at 11-day for 3 days. Using the leaves (control, cold control and cold+BA) of seedlings harvested at 14-day old, the levels of freezing injury, MDA, H2O2, O2.-, proline, protein, reducing sugar, the activities of CAT, APX, GR, SOD and POD, the contents of phenolic, chlorophyll and carotenoid were determined. Cold treatment, in all the cultivars, generally increased the levels of freezing injury, MDA, H2O2, O2.-, proline, protein, reducing sugar, the activities of CAT, APX, GR, SOD and POD while generally decreased the contents of chlorophyll and carotenoid. Cold + BA treatment, in all the cultivars, generally decreased the levels of freezing injury, MDA, H2O2 and O2.- while generally increased the activities of CAT, APX, GR and POD, the contents of proline, protein, reducing sugar, phenolic, chlorophyll and carotenoid. In the light of the results, it can be seen that exogenous BA (0.01 and 0.03 mM) treatment can play positive roles on alleviating cold damage in wheat. It can be concluded that the obtained results may contribute to research related to diminishing cold damage in agricultural applications in the future.