Allil klorüre friedel-crafts reaksiyonu ile bazı aromatik açil klorürlerin katılmasının incelenmesi
  1. Tez No: 5515
  2. Yazar: HÜLYA ATİLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
5. ÖZgü? Bu çalışmada, allil klor Ur e yrledel-Orafts reak siyonuyla aromatik acil klorür lerin katılması, farklı sıcaklık ve farklı çözücü İÜ ortamda spektroskopik ve kromatografik olarak incelenmiştir. Her seferinde sıcaklık, çözücü ve acil klorür fak: türlerinden birisi değiştirilerek; HjC-CHCHj,» + Ar-C-a r Ar -C-CHaCH CH2CI a Allil Acil yŞ,tf-Diha}.oketen klor tir klorür tepkimesine göre 30 örnek nasırlanmış ve /3,V -di hallet on (35)pik alanları GC kroma tog ramlarından* belirlenmiştir. Çözücü olarak i 001., OögOlg ve QH01-, açilleme bileşiği olarak da; benzoll kloru r, 2-klorobenzoil klorür, 3-klorobenzoil klorür, 4-klorobenzoll klorür ve 4-metil- benzoıl klorür kullanılmıştır. Deneyler oda sıcaklığı ve 0°C>nin altında olmak üzere iki farklı sıcaklıkta yapıl mıştır. Sonuç olarak; sıcaklık artışı İle hem ürün veri minin nemde polimer madde miktarının arttığı ve aromatik açll klorür lerin /3,V- dihaloketon sentezi için ürün ve rimi bakımından kullanışlı bileşikler olmadığı görülmüş tür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, additions of aromatic acyl chlori des to allyl chloride with Friedel-Craf ts reaction at different temperatures and solvents were investigated by spectroscopic and chromatographic methods. In each occasion by changing one reaction parameter such as temperature, solvent or acyl chloride 30 different reactions were carried out and the peak areas(%) of /S,V - dihaloketones of these reactions were determined by GC." HjC-CHCHjCl + kr-C-a* -C-CH2ÇR CHjCI * a Allyl Acyl a ^-Dihaloketone chloride chloride ' CGI., CHC1, and CH-Clp were used as solvents and benzoyl chloride, 2-chlorobenzoyl chloride, 3-chloroben- zoyl chloride, 4-chlorobenzoyl chloride and 4-methylben- zoyl chloride were used as acyl chlorides. In this study experiments were made at room temperature and below 0°C. As a result, the yield of addition product and amount of polymer was increased with the increasing tem perature. Aromatic acyl chlorides do not convenient for the synthesis of A tX -dihaloketones, 39