Bayesçi ağlarla duygu analizi
Sentiment analysis with Bayesian networks
  1. Tez No: 442593
  2. Yazar: SONER ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Veriler hergün artmaktadır. Bu artışla beraber çok fazla metin halinde veriler oluşmaktadır. Bu verilerin anlamlı bir hale gelmesi için ise belirli bir kategoriye ayrılması verilerin yorumlanması açısından önem teşkil etmektedir. Verilerin negatif, nötr ve pozitif kategorilere ayrılması önemlidir. Sentiment analizi verilerin anlamlandırılması için önemli bir yaklaşımdır. Verilerin çok olması nedeniyle verilerin manuel olarak sınıflandırılması zordur. Duygu analizi verilerin otomatik sınıflandırılması için önemlidir. Bu tezde play.google.com sitesinden 5 adet Türk bankasının mobil uygulama yorumları elde edilmiştir. Elde edilen bu yorumlar nötr, negatif ve pozitif olmak üzere 3 kategoriye manuel olarak ayrılmıştır. Yorumlar sayısal hale getirilmiştir. Sayısal hale gelen bu veriler Genie programı kullanılarak bayesçi ağ sınıflandırma uygulamalarından NB ve TAN kullanılarak duygu analizi performansları karşılaştırılmıştır. Uygulamada ayrıca metin halindeki verilerin terim vektörlerinde bazı filtrelemeler yapılarak sınıflandırma performansları karşılaştırılmıştır. NB ve TAN yöntemlerinde metin özelliklerinin seçiminin önemi vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data is growing everyday. In parallel to that, a lot of data in text format is formed. It is important for this data to be categorized and sentimentalized in order to gain meaning. Sentiment analysis is an important aspect, and manual assignment is very difficult because of the big volume. Therefore, automatic assignment of sentiment is outstanding. In this thesis, mobile application reviews of 5 Turkish banks were obtained from play.google.com site. The obtained comments were manually separated into 3 categories (neutral, positive, negative) and were digitized. By using the program Genie, NB and TAN Bayesian network sentiment analysis applications were applied to this data, and their performances were compared. During the implementation, term vectors of data in text format was filtered and comparison of performance was retained. It was aimed to emphasize the importance of choosing the method of text features in NB and TAN.