Turizm yapıları örneğinde yeniden işlevlendirilen yapılarda kimlik kavramının sorgulanması
The example of tourism building in the reuse building questioning of the concept of the identity
- Tez No: 442592
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapıların sürdürülebilirliğinin sağlanması kimliğin korunması ile gerçekleşir. Bu tez kapsamında üzerinde durulan temel problem, eski yapıların yeniden işlevlendirme sürecinde koruma olgusu ile turizmin en fazla çelişen unsurlar olmasının yanı sıra, toplumsal hafızada yeri olan yapıların turizm yapısı olarak yeniden işlevlendirilirken kimlik öğelerinin korunmasıdır. Birinci bölümde; tez konusu kapsamında yapılan diğer çalışmalar incelenerek literatür taraması özetlenmeye çalışılmış, tezin amacı ve hipotezi hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, kimlik kavramı, kimlik türleri olan bireysel ve kişisel kimlik, kültürel kimlik, milli kimlik, kurumsal kimlik, mimari kimlik, kentsel kimlik konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Mimari Kimlik başlığı altında, mimari kimlik kavramı ele alınmış, küresel değişim, yerellik etkisi ile kimlik ilişkilendirilmiş ve kimliğin mimarideki önemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, Özgün İşlevini Yitirmiş Yapıların Otel Olarak Yeniden Kullanımı başlığı altında, yeniden işlevlendirme olgusu ve süreci tanımlanmış, özgün işlevini yitirmiş yapıların neden işlevsel dönüşüm geçirmeye ihtiyacı oldukları açıklanmış ve yeniden işlevlendirme ile getirecekleri faydalar belirtilmiştir. Bunlara ek olarak bir yapının otel olarak yeniden kullanımı açısından uygunluğunu belirleyen faktörler açıklanmıştır. Beşinci bölümde, otel olarak işlevlendirilmiş yapılardan Sumahan On The Water, W Otel,Bosphorus Palace, Yeşil Ev, Tomtom Suite, 10 Karaköy, Wyndham İstanbul Old City, Legacy Ottoman, Four Seasons Sultanahmet, Çırağan Palace Kempinski, Four Seasons Bosphorus, otellerinin konumu, tarihçesi anlatılmış, kimlik kriterlerine göre oteller incelenmiştir. Altıncı bölüm tez çalışmasının sonuç bölümüdür. Bu bölümde, yapılan çalışmanın sonucu olarak, mevcut işlevini kaybetmiş toplumsal hafızada yeri olan yapıların turizm fonksiyonu verilirken kimlik öğeleri korunursa, tarihsel sürekliliğin sağlanabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main problem in this thesis, the preservation of adaptive reuse process is a contradicting matter with tourism. The sustainability of building is ensure with the protection of the identity. The important point; these buildings, which they have a place in collective memory, when they adaptive reuse for hotel is protect to their identity. In the first part, other studies are reviewed and summarized to identify the purpose and the hypothesis of the article. In the second part of thesis, the concept of the identity, forms of identification and personal identity, cultural identity, national identity, corporate identity, urban identity has been examined. In the third part, under the title of Architectural Identity, the concept of the Architectural Identity has been examined. In the fourth chapter, under the title of reuse of buildings which they lost their original function, defined the concept of adaptive reuse and reuse process. Why the building which they lost their original function, need to adaptive reuse and this process's advantages is explained. In the fifth part of thesis, Sumahan On The Water Hotel, W Hotel, Bosphorus Palace, Yeşil House, Tomtom Suite, 10 Karaköy, Wyndham İstanbul Old City Hotel, Legacy Ottoman, Four Seasons Sultanahmet, Çırağan Palace Kempinski, Four Seasons Bosphorus, which they were adaptive reused to hotel function, were explained their location and history. These hotel were analyzed according to identity criteria. Last part is the conclusion part of this thesis. As a result of the study, If the buildings, which they lost their original function in collective memory, protect their identity, historical continuity will provide.