PWM DC-DC dönüştürücü ailesi için yeni bir yumuşak anahtarlama hücresinin tasarımı, uygulaması ve karşılaştırmalı analizi
Design, implementation and comparative analysis of a novel snubber cell for family of PWM DC-DC converters
  1. Tez No: 442604
  2. Yazar: YAKUP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Darbe Genişlik Modülasyonuna (PWM) sahip DC-DC dönüştürücler için Sıfır Gerilimde Geçiş (ZVT) ve Sıfır Akımda Geçiş (ZCT) anahtarlamalı yeni bir yumuşak anahtarlama hücresi sunulmuştur. Sunulan dönüştürücü ana anahtar için iletime girme aşamasında ZVT ile anahtarlama ve kesime girme aşamasında ZCT ile anahtarlama sağlar. Ana diyot ise Sıfır Gerilimde Anahtarlama (ZVS) ile iletime girerken Sıfır Akımda Anahtarlama (ZCS) ile kesime girer. Ana elemanlarda akım veya gerilim stresi oluşmaz. Ayrıca dönüştürücüdeki bütün yarıiletkenler yumuşak bir şekilde anahtarlanır. Sunulan dönüştürücü düşük maliyete, kolay bir kontrole ve basit bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada dönüştürücünün teorik analizi yapılmış ve çalışma aralıkları detaylı bir şekilde verilmiştir. Yapılan prototip ile deneysel veriler 500 W ve 100 kHz değerlerinde elde edilmiştir. Sunulan dönüştürücünün nominal yükteki verimi ise %98.5 olarak ölçülmüştür. Ayrıca önerilen dönüştürücü önceki çalışmalar ile kıyaslanmış ve üstünlükleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new soft switched Zero Current Transition and Zero Voltage Transition (ZCZVT) converter is proposed for family pulse width modulation (PWM) DC - DC converters. The developed snubber cell provides main switch both to turn on with zero-voltage transition and to turn off with zero-current transition. Besides, the main diode turns on under Zero Voltage Switching (ZVS) and turns off under Zero Current Switching (ZCS). There is no additional voltage or current stress on the main devices. Also, all of semiconductor in the the converter operate under soft switching. The proposed converter has low cost, simple control and structure. In this study, the theoretical analysis of converter is clarified and the operating intervals are given in detail. The experimental results of converter are obtained by a prototype with 500 W and 100 kHz. The overall efficiency of the proposed converter is 98.5% at nominal output power. Besides, the proposed converter is compared with previous ZCZVT studies and emphasized advantages.