Sürdürülebilir turizm kapsamında taşıma kapasitesi: Foça'da kullanıcı memnuniyeti
Carrying capacity in the context of sustainable tourism: User satisfaction in Foca
  1. Tez No: 442603
  2. Yazar: TUĞÇE SINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Foça'da yaşayan yerli nüfusun toleransı ve turizm gelişimine katkıda bulunan yerli ve yabancı turistlerin memnuniyet düzeyi üzerinden bölgenin taşıma kapasitesini değerlendirmek, turizmin Foça üzerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri saptamaktır. Bu araştırmada, sürdürülebilir turizm planlamasının önemli bir parçası olan taşıma kapasitesi kavramı, turizm gelişiminin hakim olduğu Foça örneği üzerinden değerlendirilmiştir. Turistik destinasyonda gelişim gösteren turizm sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamada taşıma kapasitesinin önemi vurgulanmıştır. Sürdürülebilir turizm ve taşıma kapasitesi kavramları, temel ilke ve amaçları, bu iki kavramın birbiri ile olan bağlantısı ikinci bölümde literatür tarama yöntemi ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Değerlendirmeye yönelik çalışma, yerli nüfus ve yerli ya da yabancı turistler ile gerçekleştirilen anket çalışmaları ve görüşmeler ile yapılmıştır. Anketten elde edilen bulgular, üçüncü bölümde detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, sürdürülebilir turizm gelişimi görülen Foça'da turist yoğunluğu ve bölgenin taşıma kapasitesi sınırı zorlamamaktadır. Yerli nüfus ve turistler tarihi ve kültürel mirası korunan Foça'da yaşanan turizm gelişiminden memnundur. Elde edilen bulgular kapsamında yapılan değerlendirmede, taşıma kapasitesinin aşılmadığı bölgelerde yerli nüfus ve turistlerin bölgeye yönelik memnuniyetleri vurgulanmış ve bölgede doğal çevreyi, tarihi ve kültürel dokuyu korumak odaklı sürdürülebilir turizm gelişiminin olduğuna dikkat çekilmiştir. Tez çalışmasının sonucu olan dördüncü bölümde, alan çalışmasından elde edilen bulgular ışığında, farklı turistik destinasyonları da ilgilendiren turizmde sürdürülebilirliği korumaya yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak üretilen önerilerin hayata geçirilmesi için, yerel yönetim, halk ve turistleri oluşturan tüm bireylere sorumluluk düşmektedir. Bu ve bunun gibi benzer çalışmalar, doğal çevreye zarar vermeden ekonomik kazanç sağlayacak şekilde, ülkemizde sürdürülebilir turizm gerçekleştirilmesi için farkındalık oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to identify the positive and negative effects of tourism in Foça and to assess Foça's carrying capacity through the tolerance level of local people and the level of satisfaction of domestic and foreign tourists who contribute to its tourism development. In this study, the context of carrying capacity, which is an important part of sustainable tourism planning, has been assessed through the case of Foça, a developed tourism area. The importance of carrying capacity has been emphasized because it provides sustainability for the tourism sector in a tourist destination. The context of sustainable tourism and carrying capacity, their basic principles and objectives, and the relationship between the two contexts have been examined in detail in chapter two through a study of the existing literature. This study has been conducted with questionnaires that have been used with local people as well as domestic and foreign tourists. The findings from the surveys have been examined in detail in chapter three. Tourist density and the carrying capacity of the destination do not push the limits of sustainable tourism growth in Foça, according to the results of the analysis. Both local people and tourists are satisfied with tourism development in Foça, a city that has protected its historical and cultural heritage. The assessment made as a result of the study's findings shows that there is sustainable tourism development in Foça focused on the protection of its natural environment and its historical and cultural heritage, and that local people as well as tourists are satisfied with the region as long as the carrying capacity is not exceeded. Chapter four provides the conclusion to the study. It discusses recommendations for making tourism sustainable based on the study findings and research results. These recommendations and their application are also valid for different tourist destinations. To convert these recommendations into practical implementations, it is essential that local people adopt these recommendations and take accountability and responsibility of the same. This study aims to contribute to efforts of making sustainable tourism a reality, which will benefit the region in terms of economic profit without damaging the natural environment.