Faz kaymalı darbe genişlik modülasyonlu DC/DC dönüştürücü kullanan akü şarj devresi
A battery charge circuit utilizing phase shifted PWM DC/DC converter
- Tez No: 196610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
FAZ KAYMALI DARBE GEN ŞL K MODÜLASYONLU DC/DCDÖNÜŞTÜRÜCÜ KULLANAN AKÜ ŞARJ DEVRES(Yüksek Lisans Tezi)sa GÖKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKASIM 2005ÖZETFaz kaymalı PWM tam köprü dc-dc dönüştürücü, anahtarlama kayıplarınıazaltmak için anahtarlama anında oluşturulan rezonansın, anahtarların vetransformatörün parazitik bileşenlerinin kullanılarak sağlanması avantajınasahiptir. Bu, anahtarlama frekansının arttırılmasına, dolayısıyla sisteminboyutunun azaltılmasına imkan sağlar. Böylece bu dönüştürücü yüksek güçseviyelerinde kullanılabilir.Bu çalışmada faz kaymalı PWM tam köprü dc-dc dönüştürücü analiz edilmiş,simülasyonu yapılmış ve akü şarjı için tasarlanmış 150 W gücünde bir prototiptasarlanıp test edilmiştir. Dönüştürücünün kontrolü DSP kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Simülasyon ve deneysel çalışma sonuçları bu kontroltekniğinin az kayıplı, yüksek verimli olduğunu göstermiştir.Bilim Kodu : 916Anahtar Kelimeler : faz kaymalı dönüştürücü, ZVS, akü şarjSayfa Adedi : 86Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Timur AYDEM R
Özet (Çeviri)
A BATTERY CHARGE CIRCUITUTILIZING PHASE SHIFTED PWM DC/DC CONVERTER(M.Sc. Thesis)Isa GOKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNOVEMBER 2005ABSTRACTPhase shifted PWM full-bridge dc-dc converters have the advantage of utilizingthe parasitics of the transistors and the transformers to establish partialresonance during the switching transient so that the switching losses arereduced. This, in turn, makes it possible to increase switching frequencies andreduce the size of the system. Therefore, these converters can be used at highpower levels.In this work, phase-shifted PWM full-bridge converters have been analyzed,simulated, and a 150-W prototype suitable for battery charging has been builtand tested. The control of the converter has been achieved by a DSP controller.Both simulation and experimental results showed that the control techniqueresults in lower losses, higher efficiency.Science Code : 916Key Words : phase shifted converter, ZVS, battary charge, DSPPage Number : 86Adviser : Assoc. Prof. Mehmet Timur AYDEMIR