Akıllı jellerin kontrollü salım sistemlerine uygulanması
Applications of smart polymers in controlled release systems
- Tez No: 442617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ALPDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Metoprolol tartarat (MT) seçici β1-bloker etken maddedir. Kısa yarılanma ömrü(3-4saat) nedeni ile uzun dönem tedavide etkili kan konsantrasyonunu sürdürebilmek için tekrarlanan dozlarına gerek duyulmaktadır. Bundan dolayı, hastanın tedaviye uyumunu arttırmak amacıyla kontrollü salım yapan dozaj şekillerinin hazırlanması gereklidir. Bu tezde kontrollü ilaç salımında kullanılan akıllı jellerin boncuk yapısı ile çalışılmıştır. Sodyum Aljinat ve jelatin polimerleri ile birlikte çapraz bağlayıcı olarak CaCl2 kullanılarak, iyonotropik jelasyon yöntemiyle Metoprolol Tartarat yüklü boncuk formülasyonları hazırlanmıştır. İlaç-polimer oranı, çapraz bağlayıcı yüzdesi, jelleşme süresi gibi parametreler çalışılarak optimum koşullar belirlenmiştir. Optimum koşullar belirlenirken göz önünde bulundurulan % enkapsülasyon etkinliği ve % ilaç yükleme kapasitesi sırasıyla en yüksek %74.45 ve %12.20 olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda hazırlanmış boncuktan etken maddenin salım profili incelenmiştir. Boncuklara yüklenmiş Metoprolol Tartarat pH 1.2'de 2 saat içinde %5.01, pH 7.4 ile devam edildiğinde 4 saat içinde %75 salım gerçekleşmiştir. 4. saatten sonra da boncuk yapısının tamamen parçalandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metoprolol tartrate (MT), is a selective β1-adrenergic antagonist agent. It has short plasma half life about 3-4 hours, which makes frequent dosing necessisty to maintain the therapeutic blood levels for a longterm therapy. Therefore, controlled release dosage forms of MT arenecessary for improve patient compliance. In this thesis,bead structure of polymeric systemswas studied for controlled drug release. Metoprolol tartrate loaded bead formulations were prepared by ionotopic gelation method using sodium alginate and gelatin as polymers and CaCl2 as crosslinking agent. Drug-polymer ratio, the percentage of cross-linking, parameters such as gelation time is determined for optimal conditions. Percentage of encapsulation effiency and drug loading capacity was determined as the highest 74.45% and 12.20%, respectively. Controlled release of metoprolol tartrat was examined in this optimal conditions. Release studies were performed in artificial gastric environment (pH 1.2) and artificial intestinal environment (pH 7.4) as in vitro. At result, end of the 2 hours 5,01% of metoprolol tartrat released in pH 1.2 and end of the next 4 hours 75% of metoprolol tartrat released in pH 7.4. After 4 hours, beads were fragmented.