A brief review of transferring of transient signals along hollow waveguide
İçi boş dalga kılavuzu boyunca geçici sinyallerin iletilmesinin kısa bir incelemesi
  1. Tez No: 442621
  2. Yazar: SEDEF ŞEMŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KÖKLÜ, YRD. DOÇ. DR. EMRE EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde amaç daha önce yapılmış çalışmaları bir araya getirmektir. Analitik bir metod olan ve çözümleri direk olarak zaman-domeininde veren Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım (ETEY) metodunu kullanmak amaçlanmıştır. Dalga kılavuzu boyunca geçici sinyallerin iletilmesini incelemek için iki temel problem tanıtılmıştır. Birincisi, Neuman ve Dirichlet sınır-özdeğer problemlerine karşılık gelen Modal Baz Problemidir. Bu problemlerden özdeğerlere bağlı özfonksiyonlar elde edilmiştir. İkincisi ise Klein-Gordon denkleminden elde edilen Modal Genlik Problemidir. Bunların sonucunda enlemsel elektrik (TE) ve enlemsel manyetik modları zaman-domeininde elde edilmiştir. Bu modal alanların her bir elemanı, boylamsal koordinatların vektör fonksiyonu olan modal baz ve t zaman ve z eksenel koordinatına bağlı olan modal genlik çarpımıyla ifade edilmişlerdir. Ayrıca bu çalışmada Bessel ve Airy fonksiyonları deletaylı olarak incelenmiş ve modal genlikler bu fonksiyonlar yardımıyla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the purpose is to bring together the studies done before. Evolutionary Approach to Electromagnetics Theory (EAE), which is an anlytical method and gives the solutions in directly time-domain, is aimed to use. Two main problems are introduced to analyze transferring of transient signals along hollow waveguide. First one, Modal Base Problem corresponds to Neumann and Dirichlet boundary-eigenvalue problems. These problems gives us eigenfuctions corresponds to eigenvalues. Second one is Modal Amplitude Problem which derived from Klein-Gordon equations. As a result of this, transverse electric (TE) and transverse magnetic (TM) modes are obtained in time-domain. Each component of these modal fields is expressed as a product of modal base element which is a vector function of transverse coordinates and a scalar modal amplitude that depends on time t and axial coordinate z. Also, in this study, Bessel and Airy functions are analyzed in detail and they are used to expressed Modal amplitudes.