Türkiye'de belediye binalarının elde edilmesinde mimari tasarım yarışmalarının rolü
The role of the architectural design competitions in acquiring of municipality buildings in Turkey
  1. Tez No: 442634
  2. Yazar: NURDAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mimarlık, her dönem yönetenlerin insanların üstünde bir etki bırakmak için kullandıkları bir araç olmuştur. Bu yüzden yönetim ve mimarlık farklı kulvarlarda fakat etkileşim halinde olan alanlardır. Yönetimler; binanın büyüklüğü, etkilendiği akımlar ve malzeme seçimleri gibi yapı özellikleriyle yönetilenleri etkilemeye çalışırlar. Bu sadece günümüzle ilgili değil, kentler kurulduğundan beri süre gelen bir yönetim stratejisidir. Yerel yönetimler, çağımızın temel yaşam ölçeği olan kentin, gelişimi ve biçimlenişinde aldıkları rol ile günlük yaşantımızda önemli bir yer tutarlar. Bunun yanında belediyelerin valilik, kaymakamlık gibi yapılardan farklı olarak, demokratik yapısı insanların belediyeleri sahiplenmesini sağlar. Ülkemizde ilk kez Tanzimat döneminde kurumsallaşmaya başladığını gördüğümüz belediyeler, uzun yıllar kent içinde bir binaya yerleşememiş, kentte hak ettiği yeri alamamıştır. 1854'te İstanbul Şehremaneti ile birlikte hayatımızda yer almaya başlayan belediyeler, cumhuriyet ile birlikte daha demokratikleşmiş böylelikle halkın belediyelerle olan etkileşimi artmıştır. Belediye binaları, sadece dünyada ve ülkede hüküm süren genel mimari akımlardan değil, aynı zamanda kanunlarla meydana gelen yapısal değişimlerden de etkilenirler. Bu tez kapsamında yapısal değişimlerin, yerel yönetim binaları üzerindeki etkisinin görülmesi amacıyla, projesi yarışma ile elde edilen belediye binaları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde konuya giriş yapılırken, ikinci bölümde yerel yönetimler, onların tarihsel gelişimi ve bu gelişimin belediye binaları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yarışmalara yer verilmiştir. Yarışmalar, yarışma tipleri ve yarışma aktörleri üzerinden irdelenmiştir. Dördüncü bölümde projesi yarışmayla elde edilen belediye binaları incelenmiş, uygulanan ve uygulanmayan projeler; dergiler, web siteleri, gazeteler ve kitaplardan alınan verilerle belgelenmiştir. Beşinci bölümde ise, diğer bölümlerde ortaya konan veriler doğrultusunda yarışmayla elde edilen projelerin, uygulanma oranları ve uygulanmama nedenleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Architecture has always been a tool which is used to leave an impact, on the governing of the people. Governments try to impress people with the size of the building and material choices,.. etc. This is a management tactic since the establishment of the city. Every government wants to dig traces the city to be unforgotten. Local governments holds an important place in our daily lives with taking part in formation and development of the city. Besides, the democratic structure of the municipalities allow people to embrace it. Municipalities began to be institutionalized during the Tanzimat. Nevertheless for many years, municipality buildings could not receive its deserved place in the city. Municipalities have been taken part in our lives since 1854 with Istanbul Sehremaneti. After republic, municipalities became more democratic. Thus interaction between people and the municipality were increased. Municipal buildings are influenced by not only architectural trends but also structural changes occurring with the law. In this thesis, the municipal building projects which is acquired by the competition for the purpose of observing the impact of structural change on the local administration building, were examined. The purpose and scope of, and the methods used in the study are defined in the first part. In the second part, the local authorities of historical development and its impact on the development of municipal buildings were examined. The third chapter is given to the competition. Contests are examined through competition and competition types of actors. Municipal buildings examined in the fourth chapter as applied and unapplied in accordance with projects magazines, websites, newspapers and documented with data taken from the book. In the fifth chapter, the conclusion part, mentions in accordance with data obtained in the other parts, rate of unbuilt municipality building acquired by design competition.