Eroğlu (Kula-Manisa) dolayındaki rutilli plaserlerin jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
Geological, mineralogical and geochemical features of rutile bearing placers in Eroglu (Kula-Manisa) around
  1. Tez No: 442667
  2. Yazar: EMİNE KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Kula (Manisa) ilçesinin Eroğlu Köyü'nde Uşak L21-b1 paftası içindeki yaklaşık 25 km2'lik bir alanda incelenmiştir. Sahada alttan üste doğru; Paleozoyik yaşlı Eşme Formasyonu, bu birimi uyumsuz bir dokanak ile üzerleyen Kuvaterner yaşlı güncel çökeller olan dere alüvyonu, taraça ve yamaç molozları bulunmaktadır. Plaser rutil zuhurları; Gökhasanlı mevkii, Abdulahçavuş-Kayraklı mevkii, Eroğlu-Koparanlı mevkii, Kerimli-Çokkallar tarça çökelleri ile dere yataklarında gözlenen alüvyonlar ve yamaçlar üzerindeki elüvyal birikintilerde gözlenmektedir. Sahadaki rutilli plaserlerin mineral parajenezlerini; rutil, ilmenit, kuvars, turmalin, amfibol, ortaklas, granat, feldispat, biyotit, plajioklas ve muskovit oluşturmaktadır. Yamaçlarda bulunan rutilli elüvyal ve yamaç molozlarında gözlenen rutilli kuvars damarlarının parajenezinde ise kuvars, rutil, ilmenit, feldispat, ve muskovit minerallerinin varlığı belirlenmiştir. Çalışma sahasından derlenen rutil tanelerinin major oksit bileşimleri ortalama % 94,22 TiO2, % 1,60 Fe2O3, % 0,53 SiO2 ve % 0,26 Al2O3 değerlerine sahiptir. İz elementler ise ortalama 1308,65 ppm Nb, 969,00 ppm V, 451,55 ppm Cr, 178,90 ppm W, 87,75 ppm Ta, 77,25 ppm Zr, 67,00 ppm Sn ve 3,70 ppm Hf değerlerine sahiptir Çalışma sahasından derlenen rutil örneklerindeki Zr içeriği kullanılarak rutil içindeki Zr termometresi ve oksijen izotop değerleri üzerinden elde edilen kuvars-rutil jeotermometresi sonuçlarına göre sırasıyla ortalama 541 oC ve 603oC'lik oluşum sıcaklıkları belirlenmiştir. Arazi gözlemleri ile rutillerin şistleri kesen pegmatitik kuvars damarları içerisinde bulunduğu ve bu damarların parçalanıp aşınmasıyla elüvyal taraça ve dere yataklarındaki kırıntılı sedimanlar içersine geldiği belirlenmiştir. Mineralojik incelemeler vasıtasıyla elde edilen mineral parajenezleri, jeokimyasal analiz sonuçları ve yapılan jeotermometre uygulamaları sonucu elde edilen oluşum sıcaklığı değerleri söz konusu oluşum kökenini destekler nitelikte olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, an area of about 25 km2 Uşak L21-b1 map chard sheets in Eroğlu village of Kula district was investigated. In the field, from bottom to top, there are 2 different formations which are Pleozoic Eşme Formations, on the top, Quaternary stream alluvial, terrace and slope wash as current sediments.. Placer rutil appearances are observed in terrace sediments, alluvions which observed in stream beds and talus on slopes in Gökhasanlı, Abdullahçavuş-Kayraklı, Eroğlu-Koparanlı and Kerimli-Çokkallar locations. Mineral paragenesis of rutile placers in the field are consist of quartz, albite, biotite, muscovite, orthoclase, amphibole (actinolite), garnet, kaoline, rutile, turmaline and ilmenite minerals. Also, Paragenesis of rutile bearing quartz vains which observed in rutil bearing elluviums and slope wash are consist of quartz, rutile, ilmenite, feldspar and muscovite minerals Avarage major oxide values of detrital rutiles that complied from working site are % 94,22 TiO2, % 1,60 Fe2O3, % 0,53 SiO2, %0,26 Al2O3. Also, avarage trace element values are 1415,72 ppm Al, 1308,65 ppm Nb, 969,00 ppm V, 451,55 ppm Cr, 178,90 ppm W, 87,75 ppm Ta, 77,25 ppm Zr, 67,00 ppm Sn ve 3,70 ppm Hf. Rutile samples that complied from working site shows 541 oC and 603 oC as results of Zr-in rutile thermometry and Quartz-Rutile geothermometry studies which obtained by oxygen isotope results of quartz and rutile samples. As a result of field observations, rutiles are found in pegmatitic quartz vains which cuts to schists and came into elluvial terraces and stream beds by eroding and fragmentising of this vains. Mineral paragenesis which obtained by mineralogical examinations, results of geochemical analysis and results of geotermometer applications are supports this origin.