Çiçekli dişbudak (Fraxinus ornus L.) döl denemeleri: 5 yıllık sonuçlar
Fifth year results in progeny test of manna ash (Fraxinus ornus L.)
  1. Tez No: 442668
  2. Yazar: SELİN TEKOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Çiçekli Dişbudak (Fraxinus ornus L.) döl denemesinin 5. yıl sonuçları ışığında; 5cm'den uzun yandal sayısı, fidan boyu ve kök boğazı çapı için aileler arası varyasyonlar, dar anlamlı kalıtım derecesi ile özellikler arası ilişkiler araştırılmıştır. Bunlarla birlikte ailelerin yaşama yüzdesi değerlendirilmiştir. 1-69 arasında değişen ortalama yandal sayısı, 18.9 adet bulunmuştur. Yaşama yüzdesi ortalama % 80.8 bulunmuş olup ailelerde % 65 ile % 95.2 arasında değişim göstermiştir. Ortalama fidan boyu ve kök boğazı çapı sırasıyla 149.5 cm and 24.3 mm olup bu değerler 40 cm 278 cm; 5.58 mm- 47.32 mm arasındadır. Uygulanan varyans analizi sonucunda, yandal sayısı, fidan boyu ve kök boğazı çapı için aileler arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) farklılıklar bulunmuştur. Dar anlamlı kalıtım derecesi (hi2) oldukça düşük olup sıfıra yakındır. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, çalışmaya konu özellikler arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05, r>0.54) ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Variations among Manna ash (Fraxinus ornus L.) families including narrow-sense heritability, and correlations were investigated based on number of branches longer than 5 cm, seedling height and root collar diameter, and also survival in a progeny trial at fifth year's result in the thesis. Average number of branche was 18.9 varied between 1 and 69. Survival was 80.8% in polled families. It varied between 65% and 95.2% in the families. Averages of the height and diameter were 149.5 cm and 24.3 mm, respectively. Seedling height and diameters were ranged from 40 cm to 278 cm, and 5.58 mm to 47.32 mm at families, respectively. Significant differences (p≤0.05) were found among families for number of branches, root collar diameter and seedling height among the families according to results of analysis of variance. The heritability in narrow-sense (hi2) reflects the share of the variation that depends on the genotypes was close to zero. Significant phenotypic correlations (p≤ 0.05, r>0.54) were found among the characters based on results of correlation.