Süleyman Demirel Üniversitesi için yeşil üniversite projeleri
Green university projects for Suleyman Demirel University
  1. Tez No: 442680
  2. Yazar: UFUK ELİBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT, DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, su kökenli yenilenebilir enerjiler, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi açıklanmıştır. Tüm bu yenilenebilir enerji kaynaklarının avantaj ve dezavantajları, Türkiye ve Dünya potansiyelleri ve teknolojileri açıklanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının detaylı açıklanmasının ardından Süleyman Demirel Üniversitesi için düşünülen rüzgâr enerji santrali ve güneş enerji santrali projeleri bilgileri verilmiştir. Yapılması planlanan santrallerin kurulması için uygun yerler ve bu yerlerin özellikleri belirtilerek, santraller kurulduktan sonra elde edilebilecek elektrik üretimi ve üretilecek elektrik enerjisinin geliri hesaplanmıştır. Tüm bu hesapların ardından santrallerin geri ödeme süreleri de bulunmuştur. Yapılan tüm bu çalışmalar ışığında Süleyman Demirel Üniversitesi'nin merkez yerleşkelerinde rüzgâr ve güneş santrallerinin kurulumuyla elektrik enerjisi üretimine müsait olduğu ve kurulacak rüzgâr enerjisi santraliyle de merkez yerleşkenin tüm elektriğinin karşılanacağı belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis renewable energy sources solar energy, wind energy, water-based renewable energy, geothermal energy, biomass energy and hydrogen energy are described. All these advantages and disadvantages of renewable energy sources, Turkey and explained the potential and technology world. After a detailed explanation of the renewable energy sources wind power plant and thought for solar power plant project information is given Suleyman Demirel University. Done by specifying characteristics of places and this place suited to the establishment of the planned power plants, the income of electricity generation can be achieved after the establishment of power plants and electricity to be produced is calculated. All this followed the account of the repayment period have been found in plants. All this work in light of Suleyman Demirel University's central installation of wind and solar power plants on campus, it is appropriate to electric energy production and the development of wind energy power plants in central campus is slated to meet the entire electricity.