Seramik sağlık gereçleri hammaddelerinin öğütme ve pişirim şartlarının ürünlerin kalitesi üzerine etkileri
The effects of product quality grinding and firing conditions of raw materials used in ceramic sanitaryware
  1. Tez No: 442685
  2. Yazar: SERHAN HANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP UMUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Seramik Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tez çalışmasında Çanakcılar Seramik San. ve Tic. A.Ş.'den temin edilmiş olan ve seramik sağlık gereçleri bünye üretiminde kullanılan albit, silis kumu ve kaolen örneklerinin kinetik modele dayalı öğütme özellikleri ve model parametreleri değişimi araştırılmıştır. Bunun için öncelikle, 0.106-0.045 mm arası √2 elek serisine göre 4 dar tane boyutu fraksiyonu hazırlanmış, laboratuvar ölçekli değirmen ünitesinde farklı bilya türü (silpeps-alümina), bilya çapı (30-10 mm) ve yaş-kuru öğütme ortamında dört farklı malzeme yükünde (fc=0.072, 0.096, 0.120 ve 0.144) ve dört farklı bilya yükünde (% 20, % 30, % 35 ve % 40) farklı öğütme sürelerinde elde edilen tane boyutu dağılımlarından özgül kırılma hızı ve kümülatif kırılma dağılımı fonksiyonlarına ait model parametreleri (Si, aT, α, γ ve Φj) bulunmuştur. Daha sonra kinetik modele dayalı öğütme çalışmalarından en uygun öğütme koşullarına göre elde edilen ürünlerle seramik sağlık gereçleri üretilmiş ve bu bünyelerin teknolojik özellikleri ile kinetik model parametreleri arasında ilişkiler araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan silpeps bilya ile de seramik hammaddelerinin öğütülebileceği, kümülatif dağılım fonksiyonuna ait model parametrelerinde değişim gözlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğütme verilerinden seramik sağlık gereçlerinin teknolojik özellikleri arasında ilk defa anlamlılık ilişkisi yüksek bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, albite, silica sand and kaolinite samples provided from Çanakcılar Ceramic San. ve Tic. A.Ş. are used in ceramic sanityware body production and their grinding conditions based on a kinetic model and model parameters were investigated. For this purpose, firstly, four different mono-sized fractions were prepared between 0.106 and 0.045 mm formed by √2 sieve series. Si and Bi,j (breakage distribution function and related model parameter) equations were determined from the size distributions at different grinding period, and the model parameters (Si, aT, α, γ and ΦJ ) different ball kind (alumina-cylpebs), ball diameter (30-10 mm) and dry-wet grinding medium, four different filling ratios (fc=0.072, 0.096, 0.120 and 0.144) and ball filling loads (%20, %30, % 35 and %40). Then, ceramic sanitaryware were produced from the products obtained during the must suitable grinding conditions of the grinding studies based on the kinetic model and relations between the technological properties of these bodies and kinetic model parameters were discussed. The results of this study suggest that ceramic raw materials can be grinded using cylpebs ball and variations of model parameters belonging to cumulative distribution function can be observed. In addition, between the grinding data and technological properties of ceramic sabitaryware are developed a model with a high significance level.