Farklı hasat zamanlarının bazı fiğ (Vicia spp.) türlerinin ot verim ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different harvest times on forage yield and quality of some vetch (Vicia spp.) species
- Tez No: 442695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma dört farklı hasat zamanının (çiçeklenme başlangıcı, % 50 çiçeklenme, tam çiçeklenme ve alt baklalarda tanelerin tam şeklini aldığı dönem) bazı fiğ türlerinin verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Edirne'nin İpsala ilçesinde 2013-2014 yıllarında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak yaygın fiğ (Vicia sativa L.), Macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) ve tüylü fiğ (Vicia villosa L.) kullanılmıştır. Deneme, Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Deseni' ne göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, Asit çözücülerde çözünmeyen lif (ADF), Nötr çözücülerde çözünmeyen lif (NDF) oranları, toplam sindirilebilir besin maddesi (TDN), kuru madde alımı (DMI), sindirilebilir kuru madde (DDM) ve nispi besleme değeri (RFV) incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek yeşil ot verimi (1413.5 kg/da), kuru ot verimi (319.4 kg/da), ham protein verimi (63.4 kg/da) tüylü fiğden, en düşük değerler yaygın fiğden elde edilmiştir. Hasat zamanının gecikmesi ot kalitesinin düşmesine neden olmuştur. Bütün fiğ türlerinde hasat zamanı ilerledikçe ham protein oranı, toplam sindirilebilir besin maddesi, kuru madde alımı, sindirilebilir kuru madde ve nispi besleme değeri azalırken, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi, ADF ve NDF artmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of four harvesting stages (beginning of flowering, 50% flowering, full flowering and beginning of seed filling stages) on forage yield and quality of some vetch (Vicia spp) species. The common vetch (Vicia sativa L.), Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) and hairy vetch (Vicia villosa L.) were used in this trial as material. The experiment was established in a randomised complete block design with three replications. Green yield, hay yield, crude protein (CP) ratio, crude protein yield, acid detergent fibre (ADF), neutral detergent fibre (NDF), total digestible nutrient (TDN), dry matter intake (DMI), digestible dry matter (DDM) and relative feed value (RFV) were determined. According to results, the highest green yield (1413.5 kg da-1), hay yield (319.4 kg da-1), crude protein yield (63.4 kg da-1) were obtained from hairy vetch, while the lowest values were obtained from common vetch. Harvesting at the late stages caused a reduction in forage quality. The CP, TDN, DMI, DDM and RFV decreased with advancing stages while DM yield, ADF and NDF contents increased in all vetch species.