Mobil cihazlar için her ortama uyumlu Türkçe programlama dili geliştirmesi
Turkish programming language development for mobile devices that compatible for all platforms
  1. Tez No: 442702
  2. Yazar: İBRAHİM KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimine paralel olarak, bilgisayarlar ve bilgisayar üzerinde çalışan uygulamalar hayatımızın her alanına girmiş durumdadır. Bu durum, yazılım eğitiminin önemini de artırmıştır. Gençlere erken yaşlarda verilecek yazılım eğitimi ile, hem yazılıma olan ilgi artırılmış olacak hem de ileride bu alanda yetişmiş insan gücünün oluşmasına katkı sağlanacaktır. Günümüzde uygulama geliştirmek amacı ile birçok programlama dili mevcuttur. Bu kadar çok programlama dili olmasına rağmen, yazılım eğitiminin ilk aşamalarında türkçe kodlanabilen bir programlama dilinin kullanılması öğrencilerin öğrenmesine büyük katkı sağlayacaktır. Kullanılacak programlama dilinin seçiminde, geliştirilen uygulamanın her platformda herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan çalıştırılabilecek olması da önemli bir etkendir. Bu tez çalışmasında, platformdan bağımsız olarak çalışan uygulama geliştirebilmek için; yüksek seviyeli, Türkçe kodlanabilen Bukalemun adında yeni bir programlama dili geliştirilmiştir. Yazılan kodların ortak bir dile çevrilmesi için kodlaması Delphi ile yapılan bir derleyici yazılmıştır. Kodların yorumlanması için ise, Windowsta konsol ve form uygulamaları için Delphi dili ile 2 farklı yorumlayıcı, Android uygulamaları için JAVA ile android yorumlayıcı, IOS uygulamaları için Objective – C ile IOS yorumlayıcı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to rapid development of technology, computers and applications running on the computer has already entered into every area of our lives. In this case, what has increased the importance of software training. Young people will be given at an early age with software training, both will be increased interest in both software in the future will contribute to the formation of trained manpower in this field. Today, with the aim of developing the application it is available in several programming languages. Although there are so many programming languages, in the initial stages of software training to use a programming language that can be encoded Turkish will contribute greatly to the students' learning. The selection of the programming language to be used, have developed applications that can run on any platform without any modification is also an important factor. In this thesis, to develop a cross platform application, a new high level programming language coded Turkish keywords and named Bukalemun is developed. To compile the written codes into a common language, a new compiler was written in Delphi. To interpret the codes, for console and form applications of windows, two interpreters were written in Delphi and for Android applications Android Interpreter was written in Java, for IOS applications an IOS Interpreter was written in Objective-C.