Solving connection problems in mountains by cooperative game theory
Dağlardaki bağlantı problemlerinin işbirlikçi oyun teorisi ile çözümü
- Tez No: 442701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez beş kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda oyun teorisi ile ilgili özet, tarihsel bakış ve Shapley değeri ile ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca, bağlantı durumundan çalışılmıştır. İkinci bölümde dağlardaki bağlantı durumları açıklanmış ve ağırlıklı bir çizgeden minimum bağlantılı bir ağaç oluşturulması çalışılmıştır. Üçüncü kısımda işbirlikçi oyunlara uygulamalardan bahsedilmiş ve Shapley değeri hesaplanmıştır. Dördüncü kısımda, Atatürk stadyumuna Isparta'nın belli bölgelerinin bağlanması gösterilmiştir. Son kısımda, çalışmanın sonuçları ve bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, a summary of game theory, historical overview and information of the Shapley value is given. Also connection situations related to game theory, the aim of the thesis is studied. In the second chapter, we explain the connection problems in mountains and study how to find the minimum cost-spanning tree for directed weight of graph. In chapter 3, applications in cooperative games are given and the Shapley value is calculated. In the fourth chapter, we link the main areas in the city of Isparta with the Atatürk stadium. In the last chapter, the conclusion of the study and some suggestions are given.