Uşak ili nohut ekiliş alanlarında sorun olan yabancı otlar, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Studies on weeds and their density and frequency chickpea cultivation areas in Usak provinces
  1. Tez No: 442738
  2. Yazar: ONUR GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uşak iline bağlı Merkez, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçelerinde 2015 yılında yürütülen bu çalışmada, nohut tarlalarında bulunan yabancı otlar, yoğunlukları ve rastlanma sıklıkları belirlenmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü alanlarda, 23 familyaya ait, 67 cinse giren 83 farklı yabancı ot türünün bulunduğu ve yabancı ot yoğunluğunun 21.565 adet/m² olduğu saptanmıştır. Araştırmanın yapıldığı ilçeler içerisinde en fazla yabancı ot tür sayısına Ulubey ilçesinde rastlanmış olup (79), bunu sırasıyla Merkez (74), Banaz (62), Eşme (56), Karahallı (50) ve Sivaslı (50) takip etmiştir. Araştırmada, ortalama olarak m²'de en yoğun türün Chenopodium album L. (10.020 adet/m²) olduğu belirlenmiş, bunu sırasıyla Avena sterilis L. (4.290 adet/m²), Convolvulus arvensis L. (3.592 adet/m²) ve Sinapis arvensis L. (1.048 adet/m²) takip etmiştir; rastlanma sıklığında ise en yaygın türler sırasıyla C. album L. (%65.840), C. arvensis L. (%48.971), A. sterilis L. (%39.314) ve S. arvensis L. (%21.495) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı, Ulubey and Central districts of Uşak Province in 2015, and weeds intensity and frequency was determined in chickpea fields. It was found that 83 different weed species of 67 general belonging to 23 families and the average density is 21.565 plant in per m². Highest occurrence rate of weed species was Ulubey district (79) among the districts that survey was conducted, Central district followed it by (74), Banaz (62), Eşme (56), Karahallı (50) and Sivaslı (50) respectively. In this study, the most intense weed species was determined Chenopodium album L. (10.020 plant/m²), Avena sterilis L. (4.290 plant/m²), Convolvulus arvensis L. (3.592 plant/m²) and Sinapis arvensis L. (1.048 plant/m²). Respectively; the frequencies of occurrence of the most common weed species are determined C. album L. (65.840%), C. arvensis L. (48.971%), A. sterilis L. (39.314%) and S. arvensis L. (21.495%) respectively in Uşak province.