Mersin ilinin bazı ilçelerindeki anıt ve anıtsal nitelikli ağaçlar
The monumental and the candidate monumental trees in some districts of Mersin
- Tez No: 442739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında Mersin İli, Mut, Gülnar ve Aydıncık İlçelerinin siyasi sınırlarında bulunan anıt ve anıtsal nitelikli ağaçlarının tespiti yapılmıştır. Çalışma esnasında anıt ağaç özelliği taşıyan ağaçların tespitinde o bölgede görevli orman işletme şefi, orman muhafaza memurları, orman işçileri, köy muhtarları ve köylerde yaşayan yaşlı insanlara sorularak tarama ve tespitler yapılmıştır. Tespit edilen ağaçların anıtsal nitelik taşıyıp taşımadığı hususunda, ağaçlara anıtsal nitelik kazandıracak soyut yöresel hikayeleri ile somut teknik verilerin (çap, boy, yaş ve tepe) ölçümleri yapılarak anıt ağaç envanter karnesine işlenmiştir. Envanter karnesine işlenen veriler puanlamaya tabi tutularak anıt ağaç niteliğinde olup olmadığı tespitleri yapılmıştır. Anıt ağaç envanteri ve seçimine ilişkin olarak, Türkiye'de halen yaşanmakta olan eksikliklerin hemen hemen tamamıyla giderildiği“Genç–Güner Yöntemi”nden (Genç ve Güner, 2003) yararlanılarak Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan“TS 13137/Mart 2005 Anıt Ağaçlar-Envanter, Seçim Kuralları ve İşaretleme”standardı (TSE, 2005) 'na uygun olarak tespit edilen anıt ve anıtsal nitelikli ağaçlar hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the monumental and the candidate monumental trees inside the political boundaries of Mut, Gülnar and Aydıncık district in Mersin province have been identified. During the study, the field survey and identification process of the monumental trees has been conducted in cooperation and contribution of the forest chiefs and rangers in charge of the area, forestry workers, elected heads of villages and the elderly locals in the area. The possible monumental trees spotted in the area were registered in inventory book in consideration of historical, folkloric or mystical stories about the trees which will provide them to be qualified as monumental trees and measuring the technical data such as diameter, height, age and crown size. By evaluating the scored data registered in inventory book they were decided whether they are monumental or not. Regarding the selection and inventory of monumental trees, the deficiencies in Turkey have been nearly made up. The knowledge is given about the monumental trees and the candidate monumental trees which are identified by using Genç–Güner Method (Genç, Güner 2003) in accordance with the standarts“TS 13137/March 2005 monumental trees - inventory, selection criteria and marking”which are prepared by Turkish Standards Institute.