Antalya ilinde nar üretim alanlarında ve depolanan meyvelerde görülen fungal hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of the fungal disease agents in pomegranate orchards and cold storages in Antalya
- Tez No: 442768
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antalya ilinde nar alanlarında ve depolanan meyvelerde görülen fungal hastalık etmenlerini tespit etmek amacıyla 2012 yılında Antalya merkez ve ilçelerinde nar ağaçlarının çiçeklenme sonrası (Mayıs-Haziran) ve meyvenin olgunlaşmaya başladığı (Ekim-Kasım) dönemlerde toplam 61 nar bahçesi ve 21 soğuk hava deposunda incelemeler yapılmıştır. Nar bahçelerinden ve depolardan alınan yaprak ve meyve örneklerinden yapılan izolasyonlar sonucunda 12 fungus türü elde edilmiştir. Bahçelerden alınan hem yaprak, hem de meyve örneklerinden en sık izole edilen fungus Alternaria alternata olmuştur. Yaprak örneklerinde Cladosporium herbarum, meyve örneklerinde ise Aspergillus niger ve Penicillium sp. sıklıkla izole edilen diğer funguslar olmuştur. Narın en önemli patojenlerinden oldukları bilinen Colletotrichum gloeosporioides ve Coniella granati ise daha düşük oranlarda izole edilmişlerdir. Depolardan alınan çürümüş meyve örneklerinden en fazla izole edilen fungus Botrytis cinerea olmuş, bunu Penicillium sp., Aspergillus niger, Alternaria alternata ve Coniella granati izlemiştir. Laboratuvar koşullarında yürütülen patojenite denemelerinde; A. alternata, B. cinerea, C. granati ve Fusicoccum aesculi nar yapraklarında şiddetli kahverengileşmeye neden olurken, C. gloeosporioides, C. herbarum, Pleospora herbarum, A. niger ve Penicillium sp. yapraklarda nekroz oluşturan diğer patojenler olmuştur. Meyve inokulasyonlarında ise C. granati ve F. aesculi en şiddetli belirtileri oluşturmuş, C. gloeosporioides, B. cinerea, A. niger, Epicoccum nigrum, Fusarium semitectum ve Penicillium sp. ise orta veya hafif şiddette çürüklüğe neden olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the fungal disease agents causing losses in pomegranate orchards and storages in Antalya province, surveys were performed in 61 orchards and 21 storages, depending on the tree numbers of the districts, in two different periods in 2012; after bloom (May-June) and before harvest (October-December). Totally 12 fungus species were obtained as a result of isolations made from the leaf and fruit samples taken from the orchards and storages. It was determined that the most common fungus was Alternaria alternata both in leaf and fruit samples obtained from the orchards. Cladosporium herbarum from the leaf samples, Aspergillus and Penicillium species from the fruit samples were the other common fungi. Colletotrichum gloeosporioides and Coniella granati which are known as the important pathogens of pomegranate were also isolated in lower rates. Botrytis cinerea was the fungus species with highest isolation frequency from the fruit samples taken from the storages and followed by Penicillium sp., Aspergillus niger, Alternaria alternata and Coniella granati. In the pathogenicity trials performed under laboratory conditions; A. alternata, B. cinerea, C. granati and Fusicoccum aesculi caused severe browning on pomegranate leaves, while C. gloeosporioides, C. herbarum, Pleospora herbarum, A. niger and Penicillium sp. were the other pathogens causing necrosis on the leaves. As a result of fruit inoculations, C. granati and F. aesculi caused severe symptoms on the fruits, where C. gloeosporioides, B. cinerea, A. niger, Epicoccum nigrum, Fusarium semitectum and Penicillium sp. caused moderate or slight fruit rot.