Burdur ilinde tarımsal kooperatiflerde kooperatif ortak ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of co-operative-associate relations in agricultural co-operatives of Burdur province
- Tez No: 442767
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Burdur ilinde Tarımsal Kooperatiflerde kooperatif-ortak ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini 131 kooperatif ortağı ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre işletme yöneticilerinin %58.78'i ilkokul mezunudur ve ortalama yaşı 50.02'dir. Ortalama arazi genişliği 82.02 dekar olup, bu arazinin %57.61'i mülk arazidir. İşletmeler ortalamasında 82.02 dekar arazinin, ekim alanı olarak en yüksek kısmını tarla bitkileri oluşturmaktadır. İşletmelerde ağırlıklı olarak süt sığırcılığı yapılmaktadır ve işletme başına ortalama hayvan sayısı 18.71 baştır. İşletme yöneticilerinin %25.95'i beş ve daha fazla farklı tarımsal örgüte üyedir. Ortakların %83.97'si kooperatifin tanımını doğru bilmektedir. 2012-2013 üretim sezonunda, kooperatiflerden temin edilen girdi fiyatları ile piyasa fiyatları karşılaştırıldığında kooperatif girdi fiyatlarının daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Kooperatif ortaklarının ortak oldukları kooperatiften beklentileri orta derecede (3.06 puan) gerçekleşmiştir. Ortakların %80.92'si ana sözleşmeyi okumadığını belirtmiştir. Ortakların %50.38'i kooperatifin son genel kuruluna katılmamıştır. Tarım Kredi Kooperatiflerinde en önemli hizmet kredi hizmeti olup, ortakların %73.80'i hizmetleri yeterli bulmaktadır. Su ürünleri kooperatiflerinde ise ortakların tamamı hizmetleri yetersiz bulduğunu belirtmiştir. Risturn kavramını bilen ortakların oranı %23.66'dır. İşletmeler ortalamasında ortakların %60.31'i üyesi olduğu kooperatifi başarılı bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study reviews relations between agricultural co-operatives and its members in Burdur province. Main material of this research consist of the data collected through surveys conducted with 131 co-operative members. Descriptive statistics were used for the data analysis. Findings prove that 58.78% of business managers are primary-school graduates with an average age of 50.02. Average land width is 82.02 decares, 57.61% of which being real property. In this average 82.02 decares, the most cultivated is field crops. Businesses mainly breed dairy cattle, and average animal quantity owned per business is 18.71. 25.95% of business managers are a member of at least five or more different agricultural organizations. 83.97% of the members understand the true meaning of co-operative. In the production season of 2012 and 2013, co-operatives provided more fair input prices when compared with market prices. Co-operative members' expectations from co-operatives were fulfilled on an intermediate level (3.06 points). 80.92% of members have stated that they have not read the outline agreement. 50.38% of co-operative members have not attended the last co-operative general meeting. As the most significant service that agricultural credit co-operatives provide is credit service, 73.80 of members think that services are adequate. While all the members of aquaculture co-operatives have stated that they find the services inadequate. 23.66% of members is aware of the“return”concept. On an average, 60.31% of members finds his/her co-operative successful.