Üç boyutlu çevrimiçi sanal giyim internet sayfası uygulaması
Three dimensional virtual clothing internet pages online application
  1. Tez No: 442789
  2. Yazar: BEKİR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Üç boyutlu modelleme ortamlarında meydana gelen teknolojik gelişmeler, sanal giyimin önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu çalışmada, üç boyutlu java script yapısı kullanılarak üç boyutlu farklı ölçülerdeki insan modellerine, farklı bedenlerdeki gömlekler giydirilerek, gerçeğe yakın görüntüleri üç boyutlu olarak internet sayfasına aktarılmıştır. İnternet sayfasına aktarılan ve farklı vücut ölçülerinde giydirilmiş üç boyutlu insan modelleri, bir elektronik ticaret sitesi hazırlanarak internet üzerinden ürününün satışı için gerekli olan kaynak kodlar, en güvenli kaynak kod hazırlama programlarından birisi olan Asp.net programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan bu Asp.Net kodlarında kişilere ait bilgiler ve kişilerin banka bilgileri güvenli bir şekilde tutulması için Microsoft SQL veri tabanı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological progresses that occur in three dimensional modelling medias increase the importance of virtual clothing. In this study, three dimensional human body models that have been created with using three.js. Technique have been clothed different size shirts and the three dimensional images of these real like human body models have been transferred to the website as three dimensional images. Three dimensional human models, that have been transferred to web page and clothed according to the different body sizes and source codes that are necessary for sales via internet by a web site have been prepared with Asp.net, one of the best code preparation programme. In these Asp.net codes that have been prepared, in order to keep personal datas and personal bank record datas safe Microsoft SQL data base has been used.