Ilgın kömür yatakları alt killerinin jeolojik ve ekonomik özelliklerinin araştırılması
Invastigation geological, mineralogical properties of Ilgin coal deposites under clays
  1. Tez No: 442790
  2. Yazar: ŞERİFE ÜZÜMCÜ YILDIRIMLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma konusu, Konya Ilgın ilçesine bağlı Çavuşçugöl'e 1.5 km uzaklıkta bulunan Ilgın kömür işletmelerindeki Neojen yaşlı istifin içerisindeki farklı kil düzeylerini ve Linyit katmanının altındaki alt killerin mineralojisini, jeokimyasını ve endüstride kullanabilirliğinin araştrıma sonuçlarını kapsar. İnceleme alanında yer alan killer Neojen yaşlı birimler içerisinde yer almakta olup, Pliyosen yaşlıdır. Ilgın Kömür sahasındaki killeri 3 e ayırmak mümkündür. Buna göre kömürlü düzeylerin üzerinde açık krem renkli, kalınlığı 1.75 m ile 3 m arasında değişen tavan kili, kömürlü düzeylerin arasında bulunan ara kesme killeri siyah renkli ve kalınlıkları en fazla 1 m kadardır. Tabandaki kömür düzeyinin altındaki alt killer, alt killerin kalınlığı 15-30 m arasında olup açık ve koyu gri renklidir. Alt killer üzerinde yapılan XRD ve SEM incelemeleri ile bu killerin kaolen, illit, kuvars, dolomit, aragonit, jips ve sideritten oluşan bir mineral parajenezine sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte yapılan teknolojik testlerin sonuçlarına göre alt killerin kuruma küçülmesinin % 1.03, pişme küçülmesinin % 5.88 Yoğrulma suyunun %17.38 ve su emmesinin %1.67 olduğu belirlenmiştir. Gerek killerin kimyasal bileşimleri gerekse teknolojik test sonuçları Ilgın Alt killerinin tuğla kiremit toprağı ve renkli seramik uygulamaları için uygun olduğunu göstermiştir. Ilgın Alt killerinin görünür+muhtemel rezervinin13 320 828ton olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study subjects, Konya tamarisk township Çavuşçugöl 1.5 km from the tamarisk coal enterprises in the Neogene's in two different clay levels and the mineralogy of the lower clay under the lignite layers of old stack covers agencies, research results of usability in geochemistry and industry. Located killer in the study area is located in the Neogene aged units, Pliocene age. Tamarisk clay in the coal field 3 E possible to separate. Accordingly, light cream color on the level of coal, clay roof thickness ranging from 3 m to 1.75 m, cut the coal clays intermediate level between black and up to a maximum thickness of 1 m. The lower level below the base of the coal clays, clay is between 15-30 m thickness of the bottom is light and dark gray. XRD and SEM observations made with the bottom of the clay kaolin clays, illite, quartz, dolomite, aragonite, was determined to have a mineral assemblage consisting of gypsum and siderite. However, the clay bottom of the drying shrinkage of 1.03% according to the results of the technical tests, the shrinkage of 5.88% Plasticity water and water absorption of 17.38% was determined to be 1.67%. Both the chemical composition of clay and technological tamarisk brick tile soil test results showed that the lower clay and suitable for colored ceramic applications. Tamarisk appear the Old clay + probable reserves have been calculated as of 13 320 828 tons.