Kozmetik sanayinde hammadde olarak kullanılan tatlı badem, portakal kabuğu ve nar çekirdeği yağlarının kimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of chemical composition of oils from sweet almond, orange peel and pomagranate used as raw material in the cosmetic industry
- Tez No: 442801
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında kozmetik ürünlerde kullanılan bazı bitkisel materyallerin yağlarının farklı metodlarla elde edilerek karakterizasyonu üzerine araştırma yapılmıştır. Bitkisel yağların içerikleri GC-MS ile yağ asitleri kompozisyonu ve uçucu yağ kompozisyonu olarak analiz edilmiştir.Bitkisel uçucu yağların eldesinde su buharı distilasyonu prosesi uygulanmıştır. Bitkisel sabit yağların eldesinde soğuk pres yöntemi uygulanmıştır. Bitkisel ürünlerin gıda, ilaç ve kozmetik ürünler sektöründe yüzyıllardır kullanılıyor olmasına rağmen standardize olarak hammaddeler sektörde yerini uluslararası birçok firma tarafından ithal edilerek kullanılmaktadır. Analizini yapmış olduğumuz bitkisel ürünlerin içerikleri standadize ve tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis a research have been done on charecterization of herbal oils which are used in some cosmetic products, produced with different methods. The content oils were analyzed with GC-MS as fatty acid composition and essential oil composition. In the process of preparation of fixed oils, cold press method was applied. However herbal products were used in food, drug and cosmetic industries for centuries, there is little manufacturer of standardized raw material and many international company export standardized raw material to the sector. The contect of analyzed herbal products in this study was submitted as standardized and tabular.