Yurdumuzda üretilen ve kullanılan dudak boyalarının mikrobiyolojik kalite kontrolleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 11064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
- 54 - ÖZET Bu araştırmada değişik kaynaklardan temin edilen farklı firmalara ait hiç kullanılmamış toplam 81 dudak boyasının mikrobi yolojik kontrolü yapılmıştır. Denenen numunelerin bir kısmının to tal aerob bakteri sayısı için verilen sınırı aştığı saptanırken bir kısmında da maya ve küf gibi preparatta hiç bulunmaması, gereken mikroorganizmalar izole edilmiştir. Çalışmamızda denemeye alınan 81 adet dudak boyasında to tal aerob bakteri sayısı bakımından 34 numunenin (% 42), maya ve küf sayısı bakımından 19 numunenin (% 23. 46) kozmetik yönetmeliğin de belirtilen hükümlere uymadığı, saptanmıştır. Kontamine olduğu saptanan 34 adet dudak boyasında total aerob bakteri sayısının 13 numunede (% 38.24) 10 4- - 10 5 jerm/g, 5 numunede (% 14.71) 105- 2xl05 5 5 jerm/g, 4 numunede (% 11.76) 2x10 - 4xlCr jerm/g, 3 er numunede (% 8.82) 1O 3 - 10 4 jerm/g ve 1.6x10 - 3.2x10 jerm/g, 2 şer numu- K g g nede (% 5.88) 8x10 - 1.6x10 jerm/g ile 3.2x10 jerm/g dan fazla ve 1 er numunede (% 2.94) 10 - İO3 jerm/g ile 4xl05 - 8xl05 jerm/g olduğu belirlenmiştir. Total maya ve küf sayısı bakımından standartlara uymayan 19 numunenin 7 sinde (% 36.84) İO3 - İO4 jerm/g, 5 inde (% 26.32) İO4 - 10O5 jerm/g, 2 sinde {% 10.53) 10O 5 - İO6 jerm/g, 5 inde (26.32) 6 10 6 jerm/g dan fazla maya ve küf izole edilmiştir. İncelenen örneklerin hiç birinde S. aureus, P. aeruginosa, E.coli, Salmonella, Shigella gibi patojen bakterilere rastlanmamıştır.- 55 - Ayrıca bu çalışmada dudak boyalarının mikrobiyolojik içe rikleri incelendikten sonra üreme göstermeyenlerin biyostatik etkinlikleri araştırıldı. Biyostatik etkinlik kontrolleri açısın dan farklı firmalara ait 10 ayrı dudak boyası numunesi incelendi. Bu amaçla dudak boyası numunelerine 10 6 jerm/ml olacak şekilde E.coli, S. aureus, K. pneumoniae, P. aeruginosa ve C »albicans karıştırıldıktan sonra, 1 gün ile 4 hafta arasındaki değişik süre lerde bakteri içerikleri petri ekimleri ile kontrol edildi. Yapı lan incelemelerde sadece 1 numunenin {% 10) S, aureus test bakterisi üzerine 2. gün sonunda etkili olduğu, E.coli ve K. pneumoniae üze rine 1 numunenin (% 10) 14. gün etkili olduğu, diğer 9 numunenin {% 90) ise 28. günün sonunda bile üreme gösterdiği gözlenmiştir. P. aeruginosa ile yapılan deneylerde ise 1 numunenin (% 10) 21,gün etkili olduğu, geri kalan 9 numunede {% 90) 28. gün sonunda üreme olduğu saptanmıştır. Bütün numunelerin C.albicans üzerine etkisiz olduğu, 28. günün sonunda bile yaşamlarını sürdürenlerin sayıları nın oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY In this study, microbiological quality control of 81 lipsticks which are unused and are belonged to different manu facturers, has been investigated. In some of the lipstick samples microorganisms such as mold, yeast, etc», were isolated from the media in which they must not be existed* In some of them the total aerobic plate count exceeded the accepted values. In 81 samples, we found that 34 of them (42 %) had total aerobic plate count and 19 of them (23.5 $) were found to consist mold and yeast which are not allowed by the cosmetic regulations. Thirtyfour samples have been found to be contaminated and the 4 5 ranges for total aerobic plate count were as follows: 10 - 10 gerra/g in 13 (38.2 %) of them, 105 - 2xl05 germ/g in 5 (14.7 %) of them, 2xl05 - 4xl05 germ/g in 4 (11.8 %) of them, 103 - 104 germ/g 6 6 in 3 (8.8 %) of them, 1.6x10 - 3.2x10 germ/g in 3 (8.8 %) of them, 8xl05 - 1.6x10 germ/g in 2 (5.9 %) of them, >. 3.2xl05germ/g in 2 (5.9 %) of them, 102 - 103 germ/g in 1 (2.9 %) of them, 4xl05- 5 8x10 germ/g in 1 (2.9 %) of them. The total mold and yeast count for 19 lipstick samples which are out of standards, are as follows: 10"^ - 10 germ/g in 7 (36.8 f0) of them, 104 - 105 germ/g in 5 (26.3 %) of them, 105 - 106 g germ/g in 2 (10.5 %) of them, >10 germ/g in 5 (26.3 %) of them.- 57 - In none of the samples, pathogen microorganisms such as S.aureus, P.aeruginosa, E.coli, Salmonella and Shigella were detected. Indeed, after carefully examining of the microbiological content of these lipsticks, their biostatical efficiency was also determined. Ten different samples belonged to different manufac turers were studied for the biostatical efficiency control. For this, 10 germ/ml E.coli, S. aureus, K. pneumoniae, P.aeruginosa and O. albicans were added into each sample. Their plate counts were then performed everyday within the four weeks period. In each counting procedure, it was found that only one sample was effective ?f*Vi on S. aureus test bacterium. At the 14 day, another sample was found to be effective on E.coli and K.pneumoniae. The remained 9 lipstick samples (90 %) were kept under investigation until the end of the testing procedure (28 day), but none of them showed to be affected by the bacteria mentioned above. However, in another st testing procedure, 21 day examination showed that one of the samples was more effective on P.aeruginosa-, even though there was no growth of 9 samples at 28 day at higher concentrations.