Kokulu ardıç (Juniperus foetidissima Wild.) fidanlarının morfolojisi, kök gelişme potansiyeli ve karbonhidrat içeriği üzerinde yetiştirme sıklığının etkileri
Effects of seedbed density on morphology, root growth potential, and carbohydrate content of stinking juniper (Juniperus foetidissima Wild.) seedlings
  1. Tez No: 442803
  2. Yazar: ŞAKİRE DİLŞAD ÖZÜBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 1+0 yaşlı çıplak köklü Kokulu ardıç (Juniperus foetidissima Wild.) fidanlarında yetiştirme sıklığının fidan morfolojisi, kök gelişme potansiyeli ve karbonhidrat içeriği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ekim yastığındaki 1 m2 lik alanlarda 7 ekim çizgisi üzerinde biri kontrol olmak üzere 6 farklı yetiştirme sıklığı işlemi (100, 150, 200, 300, 400, 700 (kontrol) adet/ m²) uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, yetiştirme sıklığı kök boğazı çapı, fidan boyu, gövde, kök ve fidan kuru ağırlığı, gövde/kök oranı, kök yüzdesi, Gürbüzlük belirteci ve Dickson kalite indeksi üzerinde etkili olmasına karşın, yan dal sayısı üzerinde etkili değildir. Ayrıca yetiştirme sıklığı toplam kök karbonhidrat içeriği ve kök geliştirme potansiyeli üzerinde de etkilidir. Metrekarede 100 adet fidanın bulunduğu işlemde yer alan bireyler daha büyük kök boğazı çapına, gövde kuru ağırlığına ve daha yüksek kök gelişme potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak Kokulu ardıç türünde hem daha iyi fidan gelişimini sağlamak hem de daha çok sayıda kaliteli fidan elde etmek için ekim çalışmalarında metrekarede 100 adet fidan bulunmasının Eğirdir orman fidanlığı koşullarında uygun olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları fidanlıklarda en fazla 400 fidan adet/m² sıklığının kullanılabileceğini de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study effects of seedbed density on morphology, root growth potential and carbohydrate content of 1+0 bareroot stinking juniper (Juniperus foetidissima wild.) seedlings were investigated. 6 different seedbed densities and control treatment (100, 150, 200, 300, 400, 700 (control) number/ m²) in 1 m2 field on sowing brick were applied. According to the results of the study, although seedbed density was effective on the root collar diameter, seedling height, dry shoot, root and seedling weight, shoot - root ratio, root percentage, sturdiness quotient and Dickson quality index, it was not effective on the branch number. Also seedbed density was effective on the total root carbohydrate content and root growth capacity. Seedlings in the treatment located 100 seedlings have larger root collar diameter, shoot dry weight and also have higher root growth potential. As a result, it has been thought that it would be appropriate to be 100 seedlings per m² for the sowing practices in Eğirdir forest nursery both to ensure better seedling growth and to obtain more quality seedlings in stinking juniper. In addition, the results indicated that seedlings could be produced with 400 seedlings/ m² density in nurseries.