Yerel tabanlı gerçekliği artırılmış oyun tasarımının Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlere etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of location based augmented reality game design for learners of Turkish as a foreign language
- Tez No: 442835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile mobil cihazlarda kullanılmak üzere Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen yabancı uyruklu öğrenciler için Türkçe öğrenmelerine yardımcı olabilecek gerçekliği artırılmış, konum tabanlı bir oyun tasarlanmıştır. Tasarlanan bu oyunun Türkçeyi pratik yapmaya, öğrenci motivasyonu ve kampüs oryantasyonuna katkısı araştırılmıştır. Bu doğrultuda YYU Virus Hunter(Virüs Avcısı) adlı Mobil Oryantasyon oyunu,araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Oyun Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi tarafından geliştirilen TaleBlazer oyun motoru kullanılarak tasarlanmıştır. Yazılımın geliştirilmesi sürecinde tasarım tabanlı araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Geliştirilen oyun Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüslerinde pilot çalışma yapılmıştır. Araştırma örneklemini, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne yabancı öğrenci kontenjanı ile gelen ve Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen 27 yabancı uyruklu öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmadanitel ve nicel veriler birlikte kullanılarak veri çeşitlemesi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını, anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Anketlerden toplanan verilerin analizinde, istatistiksel veri analizi yöntemi kullanılmış frekans, aritmetik ortalama analizleri yapılmıştır. Görüşmelerden toplanan veriler ise içerik betimleme yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, bu oyununun Türkçeyi pratik yapmak için etkili yöntem olduğunu, kampüsteki bilinmesi gereken kurumların yerlerini öğrenmeye yardımcı olarak kampüs oryantasyonu sağladığı, öğrencilerin dil öğrenme motivasyonlarını artırarak, öğrenmelerini olumlu yönde etkilendiği ve öğrenme isteğini artırdığı sonuçları elde edilmiştir. Araştırma sonuçları hem oyun tasarımcılarına hem de eğitimcilere faydalı olacakgeribildirimler ve ipuçları verebileceği düşünülmektedir. Ayrıca araştırma bulguları, oyun tasarımcılarına ve eğitimcilere iyi tasarlanmış, gerçekliği artırılmış yerel tabanlı mobil oyunların, öğrencilerin kampüs oryantasyonlarına ve yabancı dil öğrenmeye karşı motivasyonlarının artmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Through this study game based learning method is dealt with and used as a mobile device to help learners to learn Turkish as a foreign language also by designing a location-based game practical competence of Turkish language and impact on student motivation and campus orientation were investigated. In this study, an augmented reality location based game was designed to be used in mobile devices for foreign students who were studying to learn Tuskish as a foreign language in order to practice Turkish. The students' motivation, campus orientation, and contribution to Turkish language practice of the mobile game were investigated. Accordingly, a mobile orientation global location service based augmented reality game titled YYU Virus Hunter was designed. The game was designed using TaleBlaser augmented reality (AR) software platform which was developed Massachusetts Institute of Technology(MIT)Scheller Teacher Education Program (STEP) lab. Design-based research method was employed during the game development process. Two pilot tests were conducted both at Süleyman Demirel University and YüzüncıYıl University campuses. The research sample was consisted of 27 foreign students who came to Turkey to learn Turkish language. Both qualitative and quantitative data were collected employing diversity data method. The data sources of the research were of questionnaries and semi–structured interviews. In the analysis of data collected from the survey, statistical data analysis was employed. Frequency, arithmetic-mean, correlation analysisand content analysis of the data were conducted. According to the findings obtained from the statistical data analysis, location based augmented reality game play is an appropriate method to practice the Turkish language. Furthermore, students reported that campus orientation game play was helpful to them to improve their orientation. In addition this, playing the mobile game motivated foreign students to learn Turkish language and increased their willingness to learn foreign language. Finaly, playing location based mobile augmented reality game positively affected student foreign language learning. These results may provide fruitful feedback and insights for both educators and mobile game designers. Results also show that well designed mobile oriataiton and language practice games may help students to orient in the location and motivate to learn foreign language.