Karbon fiberlerin asfalt karışımlarda kullanımının araştırılması
Investigation of the used of carbon fibers used in asphalt mixtures
  1. Tez No: 442849
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Asfalt kaplamalarının performansını artırma çalışmaları son yıllarda önem kazanmıştır. Asfalt bağlayıcı modifikasyonu kaplama performansını iyileştirmek için uygulanan bir yöntemdir. Bağlayıcı modifikasyon yöntemlerinden biri de bağlayıcıya karbon fiber eklenmesidir. Bu çalışmada karbon fiber katkılı asfalt karışımların davranışını araştırmak için belli oranlarda kırpılmış karbon fiber kullanılarak asfalt betonu karışımlar üretilmiş ve test edilmiştir. Bu çalışmada, karbon fiber katkılı asfalt betonu karışımının mekanik özelliklerinin ve stabilitesinin artırılması amaçlanmıştır. Asfalt betonu karışımlara 3 farklı uzunlukta (3, 6 ve 12 mm) kırpılmış karbon fiberler farklı oranlarda karıştırılarak en iyi mekanik özellik gösteren uzunluk ve oran elde edilmiştir. Marshall stabilite deneyi sonucunda en iyi mekanik değeri % 0.5 oranındaki 12mm uzunluğundaki karbon fiberli asfalt karışımın verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientists and engineers are constantly trying to improve the performance of asphalt pavements. Modification of the asphalt binder is one approach taken to improve pavement performance. Because of their inherent compatibility with asphalt cement and excellent mechanical properties, carbon fibers might offer an excellent potential for asphalt modification. In this study, asphalt concrete mixtures were produced by using in certain proportions of trimmed carbon fiber and tested to investigate the behavior carbon fiber modified asphalt mixtures. This study was conducted to obtain significant improvements in stability and mechanical properties of carbon fiber reinforced asphalt concrete mixture. The lenght and ratio which show the best mechanical properties were obtained by preparing asphalt mixture using 3 different (3, 6 and 12 mm) trimmed carbon fibers at different rates. In consequence of Marshall test, 12mm lenght at ratio % 0.5 carbon fiber asphalt mixture was determined as the best value.