Hartree-fock ve yoğunluk fonksiyon teori metodlarıyla α-fenil-N-ter-bütil nitrone tarafından tuzaklanmış bazı radikallerin elektron paramagnetik rezonans analizleri
Electron paramagnetic resonance analysis of some radicals trapped by α-phenyl-N-tert-butyl nitrone by hartree-fock and density function theory methods
  1. Tez No: 442848
  2. Yazar: SİNEM GÜRKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UCUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında benzen ve su çözeltilerinde α fenil-N-ter-bütil nitrone (PBN)'nin bazı radikal ürünlerinin temel optimize yapıları 6-31G(d,p), 6-311++G(d,p) ve LanL2DZ seviyelerinde Yoğunluk Fonksiyon Teori (B3LYP, B3PW91 ve PBEPBE) ve Hartree Fock (HF) metotları kullanılarak hesaplandı. Tuzaklanmış radikaller olarak, basit yapılı F, Cl, Br, H, OH, CN, NCO ve karmaşık yapılı C2H5, CF3, C6H5, OOH, CO2, NH2, SO3 ve CCl3 kullanıldı. Tuzaklanan radikallerin hesaplanan izotropik ince yapı kuplaj sabitleri, karşılık gelen deneysel verilerle uyum içinde olduğu görüldü. Elde edilen bütün teorik değerlerden bu radikaller için ince yapı kuplaj sabitleri hesaplamalarında basit yapılı radikaller için DFT/B3LYP metodunun HF metoduna göre, karmaşık yapılı radikaller için ise HF metodunun, DFT/B3LYP metoduna göre deneylerle daha iyi uyumlu sonuçlar verdiği tespit edildi. Ayrıca bütün radikal ürünlerinin, temel hal optimize yapılarına ait geometrik parametreler çizelge halinde yazıldı ve bütün tuzaklanmış radikallerin bağlanma enerjileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the thesis the ground state optimised structures of some radical adducts of α-phenyl-N-tert-butyl nitrone (PBN) in benzene and water solutions were calculated by using Density Fuction Theory (B3LYP, B3PW91 ve PBEPBE) and Hartree Fock (HF) methods with 6-311++G(d,p), 6-31G(d,p) and LanL2ZD levels. As trapped radicals, simple-structure F, Cl, Br, H, OH, CN, NCO and complex-structure C2H5, CF3, C6H5, OOH, CO2, NH2, SO3 and CCl3 were used. The calculated isotropic hyperfine coupling constants of the trapped radicals were seen to be in good agreement with the corresponding experimental data. From all the calculated data it was concluded that on the hyperfine calculations the DFT/B3LYP method is superior relative to the HF method for the simple radicals while the HF method is superior relative to the DFT/B3LYP method for the complex radicals. Also the geometrical parameters for the ground state optimized structures of all the radical adducts were listed, and the bonding energies of all the trapped radicals were obtained.