Genelleştirilmiş modulüs istatistiksel yakınsaklık
Generalized modulus statistical convergence
  1. Tez No: 442855
  2. Yazar: MEHMET ONUR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun amacı ve kapsamı hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, konunun tarihi gelişimine ve literatür özetine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ilk olarak, istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık kavramlarına ilişkin temel bilgiler incelenmiştir. İkinci olarak, konunun temelini oluşturan modülüs fonksiyonu kullanılarak doğal sayılar kümesi ve N² kümesi için yoğunluk kavramı incelenmiştir. Son olarak, f-yoğunluk ve f-istatistiksel yakınsaklık kavramları hatırlatılarak bu kavramların temel özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, modulüs yoğunluk ve ideal kavramı kullanılarak I^{f}-istatistiksel yakınsaklık kavramına genişletilerek incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Aizpuru vd. (2014) ve Savaş ve Das (2011) tarafından verilen sonuçların bir benzeri olup, bu notasyonlar f-istatistiksel yakınsaklık ve f-istatistiksel Cauchy notasyonlarının bir genellemesi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the aim and scope of the subject are presented. In the second chapter, the historical background and the literature review of the subject are presented. In the third chapter, first, some preliminaries related to the concepts of statistical convergence and ideal convergence are considered. Second, by using modulus functions underlying the issue, concept of density for sets of natural numbers and N² is examined. Also, we gave f-convergence and f-statistical convergence and examined some resultsthe statistical convergence via ideals are considered. Finally, the concepts of f-density and f-statistical convergence are recalled, and their basic properties are considered. In the fourth chapter, by using concepts of modulus density and ideal, I^{f}-statistical convergence is studied. The result are analogues to those given by Aizpuru et. (2014) and Savaş and Das (2011). These notions generalize the notions of f-statistical convergence and f-statistical Cauchy.