Primer ve nüks pterjium tedavisinde intraoperatif ve postoperatif mitomycin C
- Tez No: 44297
- Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET İleri ve nüks pterjiumun cerrahi tedavisinin başarısı cerrahi veya cerrahi sonrası etkili bir antimetabolit olan MMC kullanımı ile sağlandı. S. B. Ankara Hastahanesi Göz Kliniğine başvuran 74 pterjium olgusunun 10 nüks, 22 primer 32 gözüne postoperatif 14 gün süreyle topikal MMC (0.4 mg/ml ) günde üç defa bir damla şeklinde uygulanırken, 3 nüks 39 primer 42 gözüne ise intraoperatif MMC ( 0.4 mg/ mi ) beş dakika süreyle uygulandı. Sonuçlar, postoperatif nüks oranı, s kleral değişiklikler, komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Birinci grup çalışmada ortalama 20.2 aylık takip sonrasında primer pterjiumlu 3 olguda (% 9.4 ),nüks perygiumlu 1 olguda (% 3.1) nüks gelişirken,ikinci grup çalışmada ortalama 14 aylık takip sonunda primer pterjiumlu 2 olguda ( %4.8 ), nüks pterjiumlu 1 olguda (% 2.4 ) nüks gözlendi. Her iki grupta birer vakada iritis,birer vakada semblefaron ikinci grupta ise ilaveten 1 olguda cerrahiye bağlı granülom izlendi. Her iki grup çalışmada istatiksel anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç olarak gerek topikal MMC gerekse intraoperatif MMC uygulanımının pterjiumun rekürensini azaltığı ve MMC ye bağlı komplikasyonlann az olduğu izlendi. İntraoperatif MMC'nin topikal MMC ile ayni etkiye sahip olması, uygulamadaki kolaylığı sebebiyle daha fazla tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The surgical success of advanced and recurrent pterygium is accomplished by the use of an antimetabolite, MMC which is effective intra and post -operatively. In those 74 pterygium cases presently to S.B. Ankara Hospital Ophthalmology clinics ; 32 eyes of reccurent and 22 primary cases were treated postoperatively with topical MMC ( 0.4 mg/ml ) three times a day for 14 days ; 42 eyes of 3 recurrent and 39 primary cases were treated with intraoperative MMC (0.4 mg /ml ) for five minutes. The results are evaluated for postoperative recurrens rates, scleral changes and complications. In the first study group, 3 of the primary pterygium cases ( %9.4 ) and 1 of the recurrent cases showed recurrence of the average follow up of 20.2 months whereas m the second study group, 2 of the primary (%4.8) and 1 of the recurrent cases (% 2.4) showed recurrens after an average follow up of 14 months. In each group, one case developed iritis, one symbylepharon ; m addition to these, m the several group, one case developed surgery - related granuloma. Between these groups, there was no statistical significance. As a result, either topical MMC or intraoperative MMC reduces the risk of pterygium recurrence. MMC related complications are seen to be minimal. Intraoperative MMC can be preferred as it is of equal effectivity as topical MMC but more easy to apply.