Pterjiyum tedavisinde intraoperatif anti-vegf kullanımı: Bevacizumab ile mitomisin-c uygulamasının karşılaştırmalı çalışması
Pterji̇yum tedavi̇si̇nde i̇ntraoperati̇f anti̇-vegf kullanimi: Bevaci̇zumab i̇le mi̇tomi̇si̇n-c uygulamasinin karşilaştirmali çalişmasi
- Tez No: 618108
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM KOCABORA, PROF. DR. OSMAN ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışamada, kliniğimizde primer pterjiyum tanısı konulan hastalara primer cerrahi sırasında Mitomycin-C veya Anti-VEGF uygulamalarının, nüks oranları üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya Temmuz 2007 – Nisan 2008 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve primer pterjiyum tanısı alan 30 hastanın 30 gözü dahil edildi. Glokom, vitreoretinal hastalık (diabetik retinopati vs.), kuru göz gibi göz hastalığı olan ve oküler ilaç kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Olgular rastgele iki gruba ayrılarak ilk grupta ki 15 hastanın 15 gözüne pterjium eksizyonu ile intraoperatif 0.2 mg/ml Mitomisin C uygulanırken, diğer gruptaki 15 hastanın 15 gözüne ise pterjium eksizyonu ve subkonjonktival 2.5mg/0.1ml Bevacizumab (Avastin®, Altuzan®) enjeksiyonu yapıldı. Hastalar postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6.ay ve 1. yılda takiplerle değerlendirildi. Bu kontroller sırasında nüks tespit edilmiş olgular ve nüks gelişme zamanları kaydedildi. Olguların demografik ve klinik özelliklerine ve uygulanan pterjiyum cerrahisi türüne göre, rekürrens oranları hesaplandı ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İki grup yaş, cinsiyet ve taraf açısından istatistiksel olarak homojen olarak dağılmıştı (p=0,967-1,00-0,439). Takip süreleri ortalama 13,9±4,3 ay idi. MMC grubunda komplikasyon izlenmezken, BVCZMB grubunda 2 hastada yara yeri kontraksiyonu ve 1 hastada sütür reaksiyonu izlendi. MMC grubunda 4 hastada (%26,7) nüks saptanırken BVCZMB grubunda 10 hastada (%66,7) nüks saptandı. BVCZMB grubunda nüks gelişen hastaların yaş ortalamaları istatistiksel olarak düşük idi (p=0,007). Gruplar kendi içlerinde değerlendirildiğinde, cinsiyet ile nüks gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi (p=0,235-0,58). Nüks gelişme süreleri; MMC grubunda ortalama 2,5±0,9 ay iken BVCZMB grubunda ortalama 3,6±1,2 ay idi. Sonuç olarak; primer eksizyon + subkonjonktival bevacizumab (PK+BVCZMB) enjeksiyonu uzun vadede nüks açısından bir avantaj sağlamamakla birlikte, yaşlı hastalarda MMC'nin (PK+MMC) ciddi komplikasyon riskinden uzaklaşmak için, PK+BVCZMB tercih edilebilecek bir yöntem olarak akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects on the recurrence rates of primary excision surgery together with Mitomisin-C or Anti-VEGF usage on patients that were diagnosed primary pterygium at our clinic. 30 eyes of 30 patients that came and were diagnosed primary pterygium between July 2007 and April 2008 at our clinic were included to the study. Patients that have been diagnosed any ocular disease like glaucoma, vitreoretinal disease or dry eye syndrome and using any ocular medications were excluded from the study. The cases were randomly divided into two equal groups, 15 eyes of 15 patients that were included in the first group were undergone primary excision surgery with intraoperative 0,2 mg/ml Mitomycin-C usage and the other 15 eyes of 15 patients that were included in the second group were undergone primary excision surgery with subconjunctival 2,5mg/0,1ml Bevacizumab (Avastin®, Altuzan®) injection. The patients were examined 1.day, 1.week, 1.month, 3.month, 6.month and 1.year after the surgery. During these examinations, the cases with recurrence and time of recurrence were recorded. The recurrence rates were calculated and statistically compared according to the demographic and clinical properties and the type of surgery that was performed. Statistically homogeneity of two groups was established for age, sexuality and side of the affected eyes (p=0,967-1,00-0,439). The average of follow-up time was 13,9±4,3 months. Any complications were not seen in MMC group, but in BVCZMB group; contraction of wound was seen in 2 patients and suture reaction was seen in 1 patient. Recurrence was seen in 4 patients (%26,7) in MMC group while it was seen in 10 patients (%66,7) in BVCZMB group. The average age of the patients that were seen recurrence in the BVCZMB group was statistically low (p=0,007). When the groups were evaluated separately, there was not seen any statistically meaningful difference between the sexuality and the recurrence rates (p=0,235-0,58). The average time of recurrence was 2,5±0,9 months in MMC group while it was 3,6±1,2 months in BVCZMB group. As a result; primary excision + subconjunctival bevacizumab (PE+BVCZMB) injection does not supply any advantage for recurrence in a longtime period, however it should not be forgetten that PE + BVCZMB can be a preferred method for older patients to clear off the serious complications of PE + MMC method.