Üniversite öğrencilerinin eş seçimi tutumlarının bireysel özellikleri açısından incelenmesi
Studying attitude of mate selection of university students in the way of individual characteristics
- Tez No: 443046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin bireysel özelliklerinin eş seçimi tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın deseni, tarama modelinde tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarım olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015-2016 öğretim yılı, bahar döneminde, Çağ Üniversitesi'nde öğrenim gören 220' si kız, 87'si erkek olmak üzere toplam 307 kişi oluşmaktadır. Katılımcıların bireysel özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, eş seçimi tutumlarını belirlemek için“Romantizm Ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Katımcıların bireysel özellikleri olarak; cinsiyet, güncel ilişki, ilişki durumu, ilişki süresi, evlilik düşüncesi, evliliğin gerçekleşeceği yol, evlilik planı için verilen süre ve ebeveynlerin birliktelik durumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, individual characteristics of the university students to the effect of the attitude of mate selection was studied. The pattern of research is defined as illustrator and cross sectional design in the scanning model. In the 2015-2016 school year, spring term, the working group of the research is consist of total 307 people who 220 of them are girls, 87 of them are boys who have been studying at the Çağ university.“Personal Information Form”to determine the individual characteristics of participants,“Romance and Mate Selection Attitude Scale”to determine the attitude of mate selection is used. Sex, current relationship, relationship status, relationship's time, the thought of marriage, the way thought to bring about marriage, given time for wedding plan and the status of parent's togetherness have been discussed as individual characteristics of participants.