The predictor variables of depressive symptoms among young adults in Turkey: İnsecure attachment dimensions, neuroticism and perceived social support
Türkiye'deki genç yetişkinler arasında görülen depresif semptomların yordayıcıları: güvensiz bağlanma boyutları, nevrotizm ve algılanan sosyal destek
- Tez No: 443254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU AYDINLI KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki farklı üniversitelerde ve iş alanlarında bulunan 112 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 18-32 yaş aralığında olup, yaş ortalaması 22.79'dur. Araştırmacı tarafından dağıtılan anketler, bireysel olarak katılımcı tarafından doldurulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, genç yetişkinlik döneminde bulunan Türkler arasındaki depresif semptomları yordayan değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmadaki değişkenleri değerlendirmek amacıyla, Yakın İlişkilerde Yaşantılar-II Envanteri (Fraley, Waller ve Brennan, 2000; Selçuk, Günaydın, Sümer ve Uysal, 2005), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Zimet, Dahlem, Zimet ve Farley, 1988; Eker, Arkar ve Yaldız, 2001), Beck Depresyon Envanteri (Beck, Ward, Mendelson, Mock ve Erbaugh, 1961; Hisli, 1989) ve Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği (Gençöz ve Öncül, 2002) kullanılmıştır. Uygulanan regresyon analizleri, kaçınmacı bağlanma boyutu ve depresif semptomların birbiriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, kaygılı bağlanma boyutu arttıkça, kaçınmacı bağlanma boyutunun, erkek katılımcılarda depresif semptomlara neden olduğu görülmüştür. Son olarak, algılanan sosyal destek, depresif semptomlar açısından, kaçınmacı bağlanma gösteren erkek katılımcılar için koruyucu bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This current study was conducted with 112 subjects (72 females, 40 males) from different universities and professions in İstanbul. The participants' age ranged from 18 to 32 years (Mage = 22.79). Self-report measures were utilized and data was gathered through paper-pencil measures which were distributed by the researcher. The main aim of this study was to explore the predictors of depressive symptoms among Turkish young adults. Experiences in Close Relationships-Revised Questionnaire (ECR-R) (Fraley, Waller and Brennan, 2000; Selçuk, Günaydın, Sümer & Uysal, 2005), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) (Zimet, Dahlem, Zimet & Farley, 1988; Eker, Arkar & Yaldız, 2001), Beck Depression Inventory (BDI) (Beck, Ward, Mendelson, Mock & Erbaugh, 1961; Hisli, 1989) and Basic Personality Traits Inventory (BPTI) (Gençöz & Öncül, 2002) were used to assess major variables in the study. Regression analysis suggested that the avoidance dimension of attachment is linked with depressive symptoms. Additionally, the findings of the study revealed that when the attachment-related anxiety increases, attachment-related avoidance provides a basis for depressive symptoms. Furthermore, perceived social support has a buffer role against depressive symptoms among men, as it alleviates the negative effects of attachment related avoidance.