Logolardaki değişikliklerin incelenmesi (Vaka analizi)
Investigation of changes in logos (Case study)
  1. Tez No: 443253
  2. Yazar: FULDAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKKI PINAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu analiz, logo tasarımlarındaki değişikliklerin incelenmesini içermektedir. Özellikle kıyaslama çalışmalarında sıkça kullanılan vaka analizi ile tasarım kurallarına göre logo değişiklikleri incelenmeye çalışılmıştır. Günümüzde büyük markalar, farkındalık yaratmak için yeni kurumsal kimlik oluşturmaya yönelmektedir. Büyük kurumların, yıllar sonra var olan logolarını değiştirmesi tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Kurumların logo değiştirirken, temel tasarım öğelerini doğru kullandığında, başarılı olduğu ve kurumların rakiplerine karşı farkındalık yaratığı tespit edilmiştir. Büyük Türk markalarından, Türk Hava Yolları ve Arçelik'in kurumsal kimliklerindeki logo değişiklikleri vaka analizine göre yorumlanmıştır. Tezin 6. bölümünde markaların zaman aşamasında logolarındaki değişiklikleri yer almaktadır. Kurumların kimliklerindeki logo değişimlerinden sonra; markaların mesajlarını net vermesi, doğru algılanması, bilinirliğinin artması ve tüketicinin gözündeki yerlerinin değiştiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This analysis consists of the investigation of changes in logo designs. Through case studies, which are extensively used in comparison studies, the changes in logos in terms of design rules have been investigated. Nowadays, large brands prefer to create new corporate identities in order to raise awareness. Large organizations' changing their long term logos constitutes the theme of this thesis. It is established that when organizations use the basic design elements correctly while changing logos, they succeed in raising awareness with respect to competitors. The logo changes of Turkish Airlines and Arçelik, two among large Turkish brands, have been analyzed through case studies. In chapter 6 of this thesis, the logo changes of the brands through time are presented. It is determined that brands are more successful in communicating their messages, are perceived better, are more widely known and are valued higher by the consumers following logo changes.