Predicting young adults' psychological distress following romantic relationship dissolution: attachment styles and emotion regulation strategies
Genç yetişkinlerde romantik ilişki bitimi sonrasında, psikolojik stres durumunun, duygu düzenleme stratejileri ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 672909
  2. Yazar: İREM SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin romantik ilişki bitiminden sonra yaşadıkları psikolojik stresin, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme stratejileri tarafından nasıl yordanabileceğini incelemektir. Demografik bilgi formu katılımcıların yaşını, cinsiyetini, mevcut romantik ilişki durumunu, mevcut romantik ilişkinin süresini, eski romantik ilişkinin süresini ve eski romantik ilişkinin sona ermesinden bu yana geçen süreyi değerlendirmek için bir geliştirilmiştir. Kısa Semptom Envanteri (KSE) katılımcıların ilişki bitimi sonrası psikolojik stresinin değerlendirilmesi için kullanılmış, bağlanma stilini belirlemek için Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve duygusal düzenleme stratejilerini belirlemek için Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) kullanılmıştır. Çalışma, yaş aralığı 18-30 (Ort. = 23.54, SS = 10.52) olan 328 (218 kadın, 86 erkek) katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Anketler çevrimiçi olarak Google Forms platformu kullanılarak katılımcılara iletilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler SPSS (Sürüm 22) aracılığıyla iki değişkenli korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleriyle incelenmiştir. İki değişkenli korelasyonlar, güvenli bağlanma stili ve kaygılı-kararsız bağlanma stilinin psikolojik stresin tüm alt kategorileri ile (depresyon, kaygı, somatizasyon, olumsuz benlik değerlendirmesi ve düşmanlık) ilişkili olduğunu, kaçıngan bağlanma stilinin ise yalnızca anksiyete, olumsuz benlik değerlendirmesi ve düşmanlık ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Duygu düzenleme stratejisi olan yeniden değerlendirmenin psikolojik stres alt kategorilerinden hiçbiri ile ilişkili olmadığı, bastırmanın ise sadece olumsuz benlik değerlendirmesi ve düşmanlık ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizleri, kaygılı-kararsız bağlanma stili ve güvenli bağlanma stilinin, romantik ilişki bitimi sonrasındaki psikolojik sıkıntının anlamlı yordayıcıları olduğunu ve kaygılı bağlanma stilinin tüm değişkenler arasında en güçlü yordayıcı olduğunu göstermiştir. Mevcut araştırmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde detaylıca değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Klinik uygulama için öneriler, çalışmanın kısıtlamaları ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to examine how successfully individuals' psychological distress following romantic relationship dissolution could be predicted through their attachment styles and emotion regulation strategies. A demographic information assessed participants' age, gender, current romantic relationship status, duration of current romantic relationship, duration of former romantic relationship and elapsed time since the former romantic relationship ending. Brief Symptom Inventory was administered to assess psychological distress. Three-Dimensional Attachment Style Scale was used to determine attachment style and Emotion Regulation Questionnaire (ERQ) was used to assess emotional regulation strategies of the participants. Study was conducted with 328 (218 female, 86 male) participants with the age range of 18 and 30 (M = 23.54, SD = 10.52). The administration of the questionnaires was conducted by using the Google Forms via online. To examine associations between variables bivariate correlations and multiple linear regression analyses were conducted via SPSS (version 22). Bivariate correlations showed that secure attachment style and anxious-ambivalent attachment style were correlated with all subcategories of the psychological distress (depression, anxiety, somatization, negative self-evaluation, and hostility), avoidant attachment style was only correlated with anxiety, negative self-evaluation, and hostility. As emotion regulation strategies, reappraisal was not found correlated with none of the subcategories of the psychological distress and suppression was found as correlated with only negative self-evaluation and hostility. Multiple linear regression analyses indicated that anxious-ambivalent attachment style and secure attachment style were significant predictors of psychological distress following romantic relationship dissolution, and attachment anxiety was the strongest predictor among all variables. The results of the current research were evaluated and discussed in the light of the related literature. Lastly, clinical implications, limitations and suggestions for the further studies were presented.