Innovative entrepreneurship and economic growth: A case study of Turkey and selected countries
İnovatif girişimcilik ve ekonomik büyüme: Türkiye ve seçilmiş ülkeler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 443271
  2. Yazar: HASAN SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. NECİP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnovasyon ve girişimcilik kavramları araştırmacılar tarafından uzun yıllardır tanımlanmaya çalışılmaktadır. Ancak tanımlar konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen; bu kavramlar ve inovatif girişimcilik, her biri kendi tarzında olmak üzere halihazırda bazı ülkelerin büyüme stratejisinin temelini oluşturmaktadır. Bu stratejiler ülkelerin ekonomik büyümelerine olumlu olarak yansırken, Türkiye'nin son kırk yıldaki büyümesi kuşku uyandırmaktadır. Türkiye'nin ekonomik olarak yeterince büyüyememesinin innovatif girişimcilikle olan ilişkisini araştırmak için, kendine has büyüme hikayeleri olan dört ülke seçilmiş(ABD, Çin, Hindistan, Güney Kore) ve Türkiye ile bu ülkeler arasındaki makro seviyedeki inovasyon aksiyonları vaka analizi metodu kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation and entrepreneurship are terms that researchers have been trying to define the terms clearly for years. However, despite this lack of consensus, these concepts and innovative entrepreneurship have already became some countries' main growth strategy, in each country's own way. While these strategies reflected positive impact on economic growth of those countries, Turkey's growth in last four decades has raised doubts. To research how the lack of Turkey's economic growth correlated with innovative entrepreneurship, four countries selected(USA, China, India, South Korea) by their unique growth histories and compared with the key aspects of macro leveled innovative actions, with using case study methodology.