AB'nin enerji güvenliği durum ve politikalar
EU's energy security current situation and policies
- Tez No: 443270
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR AYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin mevcut enerji durumunu ve bu durumdan hareketle geliştirdiği enerji politikalarını incelemektedir. Bu doğrultuda ilk olarak AB'yi oluşturan dinamikler ve enerji güvenliğinin dinamikleri açıklanacaktır. Ardından AB'nin mevcut yapısı ile enerji güvenliğine nasıl tepki verdiği ortaya konacaktır. İlerleyen bölümde, AB'nin mevcut enerji durumu tüm bileşenleri ile açıklanacaktır. Son olarak AB'nin bu bileşenlerde karşılaştığı sorunlara yönelik hangi projeleri geliştirdiği ele alınacaktır. Sonuç kısmında ise söz konusu durum ve politikalardan hareketle genel bir değerlendirme yapılacaktır. Böylece AB'nin enerji güvenliğini sağlamak yönünde durumundaki dezavantajları ortadan kaldıracak bir politika geliştirip geliştirmediği sorusuna cevap verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study will examine the European Union's current energy situation, and the development that the energy policies' implementation has known. Therefore, it will focus first of all on the explanation of the European Union's main dynamics, its global energy market, and energy security. Then, it will clarify the reaction (or response) of the European Union's current form towards its energy security. The next chapter will explain the European Union's current energy situation through the analysis of its components. Finally, the last chapter of this study will emphasize on the policies and projects developed and implemented by the European Union in order to face the emerging challenges and problems. Thus, a general evaluation will be held and a comparison will be made as a conclusion to the cases and policies mentioned previously