Toptancının bakkal ve market rekabetindeki rolü: İzmir ilinde bir uygulama
Role of wholesaler at competition of malls and groceries: An application at city İzmir
  1. Tez No: 443272
  2. Yazar: HASAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE JALE AKMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bakkal ve marketler gıda perakendeciliğinde tüketiciye doğruda ulaşan ve kâr amacı ile kurulan satış noktalarıdır. Temelde tüketicilerin gündelik ya da kısa süreli tüketim ihtiyaçlarını karşılayan bu iki yapı rekabet açısından oldukça çetin bir yarış içindedirler. Özellikle sürekli değişen pazarlama faaliyetlerine ve tüketicilerin farklı taleplerine hızlı cevap verebilmek rekabette güçlü olanı ortaya çıkarmaktadır. Bu rekabette bakkalların büyük ve kompleks yapıdaki marketler karşısında tutunabilmek için bireysel rekabet uygulamaları yanında toptancılardan da sağlayabileceği rekabetçi desteklerde söz konusu olabilmektedir. Gıda perakendeciliği sektörüne ürünü satmak kadar ürünü sattırmak anlayışı rekabette toptancının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Toptancıların bakkal ve market rekabetteki rolünü ölçmek için hazırlanan bu çalışmada önce bakkalların mevcut ticari yapıları ortaya konulmaya çalışmış daha sonrasında toptancının bu ticari yapıya etki edebileceği destek konularına ulaşılmıştır. İzmir ilinin merkez ilçelerinde seçilen bakkallara yüz yüze anket uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler analiz edilerek toptancının doğrudan etki edeceği rekabet unsurlar belirlenmeye çalışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Grocceries and malls are sale points where food retailers reach consumers directly within a purpose to obtain profit. These two structures which fulfill daily or short term consumption demands of consumers are in a tough competition as well. The issue exposes strong side of a competition is paricularly the ability to rapid supply in the face of various demands of consumers, continously and stably changing marketing conditions. Grocceries would apply individual competition applications or would have some competable supports in this competition in order to survive against huge and complex malls. Both selling or making someone to sell the good in food retailing sector shows us the importance of wholesalers. In thsi study which aims to measure the importance of wholesalers during the competition between grocceries and malls, initially current financial structures of grocceries were determined and then the support issues of wholesalers to this structure were defined. Samples are selected from grocceries who are in downtown of İzmir province and face to face questionaire method have been prefered. The data collected from these surveys analysed and competable points which wholesalers can influence directly were approached and some suggestions offered about the issue.