Valuation effects of corporate cash holdings – Evidence from Turkey
Kurumsal nakit tutmaların değer biçme etkileri - Türkiye'den kanıt
- Tez No: 443296
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
This study examines the influences of corporate cash holdings of Turkish listed companies on the shareholder value. The analysis builds on the assumption of a trade- off between benefits and disadvantages of liquid funds held in the company and negative effects on the shareholder value in case a company deviates from the optimum level. The work builds on previous works by Reimund and Schwetzler 2003 and contributes to the research in this field by introducing an adjusted Miller-Orr model fort he determination of the optimum cash level held in the company. A regression analysis of a data sample of 641 observations in five industries lead to the results, that the hypothesis can be accepted for the material industry in Turkey. In the other industries expected results could not be found.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, listelenen Türk şirketlerin kurumsal nakit tutmalarının hissedar değeri üzerindeki etkisini incelemektedir. Analiz, şirket içinde tutulan likit fonların faydaları ve zararları arasındaki bir ödünleşim varsayımı ve bir şirketin, en uygun seviyeden sapma durumunun hissedar değeri üzerindeki olumsuz etkileri üzerine kurulmuştur. Çalışma, Reimund and Schwetzler 2003 üzerine geliştirilmiştir ve şirket içinde tutulan en uygun nakit seviyesinin belirlenmesine dair uyarlanmış bir Miller-Orr modelini tanıtarak bu alandaki araştırmalara katkıda bulunmaktadır. Beş sektördeki 641 gözlemin veri örneklerinin bir regresyon analizi sonuçlara ulaştırmıştır, hipotez Türkiye'deki malzeme sektörü için kabul edilebilir. Diğer sektörlerde beklenen sonuçlar bulunamayabilir.