Prediction of couple burnout from empathy, facial emotion recognition and trait anxiety measures
Eş tükenmişliğini yordayan değişkenler: Empati, yüzlerden duygu tanıma, ve sürekli kaygı
- Tez No: 443302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mevcut çalışmada Kişilerarası Tepkisellik Ölçeğinin alt boyutları (Perspektif Alma, Empatik Düşünce, Kişisel Rahatsızlık), yüzlerden duygu tanıma ve sürekli kaygının eş tükenmişliği ile ilişkisi araştırılmaktadır. Veriler en az bir yıllık ilişkisi olan 224 kişiden toplanmıştır. Araştırmada, Eş Tükenmişliği Ölçeği, Gözlerden Zihin Okuma Testi, Kişilerarası Tepkisellik İndeksi ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Yürütülen araştırmanın sonucunda, Kişisel Rahatsızlık ve Empatik Düşünce alt boyutlarının eş tükenmişliğini yordadığı sonucuna varılmıştır. Cinsiyet farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda, Kişisel Rahatsızlık ve Empatik Düşünce alt boyutlarının eş tükenmişliğini kadınlarda yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of the present study, prediction of couple burnout from divisions of Interpersonal Reactivity Index (Perspective Taking, Empathic Concern, Fantasy Scale, and Personal Distress), facial emotion recognition, and trait anxiety. The present study was conducted with 224 participants who have romantic relationship at least one year. Moreover, the measures of the present study were Couple Burnout Measure, Reading the Mind in the Eyes Test, Interpersonal Reactivity Index, and Trait Anxiety Scale. From the results of the present, it was concluded that Personal Distress and Empathic Concern dimensions predicted couple burnout. Moreover, in terms of gender differences, Personal Distress and Empathic Concern divisions predicted couple burnout in females.