Kambiyo senetlerinde def'iler
The plea of negotiable instruments
  1. Tez No: 443303
  2. Yazar: CİHAT ALP KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun üçüncü bölümünde Kıymetli Evraka ilişkin hükümler düzenlenmiştir. Kıymetli Evrak Hukukunun uygulamada en sık rastlanılan sorunlarından biri, kambiyo senedi borçlusunun senet hamiline karşı ileri sürebileceği def'ilerin neler olduğu ve bu savunmaların hangi hukuki temele dayandırılabileceği hususudur. Bu çalışmamızda, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun üçüncü kısmında yer alan Kıymetli Evrak'ın tanımı ve genel özellikleri dikkate alınarak, Medeni Hukuktaki def'i ve itiraz kavramları eşliğinde, Türk Ticaret Kanunu'nda kıymetli evrak olarak kabul edilen kambiyo senetlerinde (poliçe, bono ve çek), senet borçlusunun ileri sürebileceği def'ilerin hukuki niteliği, doktrindeki farklı görüş ve eleştiriler dikkate alınarak ve konuyla ilgili üst mahkeme kararları ile örneklendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The third section of the Turkish Commercial Code No: 6102 contains the provisions of negotiable instruments. One of the most common problems in the practice of the negotiable instruments law is which pleas can be made by bill debtor against bearer and which legal basis these defenses could be relied on. In this study, considering the definition and general characteristics of negotiable instruments included the third section of the Turkish Commercial Code No: 6102 and guided by the terms of pleading and objection in Civil Law, in bill of exchange considered as negotiable instruments in Turkish Commercial Code (drafts, promissory notes and checks) the legal basis of pleas and objections which can be made by the bill debtor has been examined in the light of opposing opinions in doctrine and verdicts of supreme court.