Early maladaptive schemas, time perspective and eating attitude: the mediating role of emotion regulation and emotion reactivity
Erken dönem uyumsuz şemalar, zaman algısı ve yeme tutumları: duygu düzenleme ve duygusal tepkiselliğin aracı role ilişkin analizi
- Tez No: 443301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, duygu düzenleme ve duygusal tepkiselliğin, zaman algısı, erken dönem uyumsuz şemaları ve yeme tutumları üzerindeki aracı etkisi incelemektedir. Buradan yola çıkarak, yaşları 18 ile 36 yaş (M=26.18) olan 258 kişi (74 erkek, 183 kadın, 1 diğer) çalışmaya katılmıştır. Bireylerin zaman algılarını ölçmek için Zaman Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Kişilerin erken dönem uyumsuz şemalarını ölçmek için Young Şema Ölçeği Kısa form-3 kullanılmıştır. Kişilerin yeme tutumları ise Yeme Tutum Testi (YTT-40) ile ölçülmüştür. Bireylerin duyguları ve hisleriyle başa çıkma stratejileri ise Duygu Düzenleme Ölçeği ile ölçülmüştür. Son olarak, bireylerin kişiler arası ilişkilerine karşı duygusal tepkisellikleri Duygusal Tepkisellik Ölçeği ile ölçülmüştür. Bu çalışmada, 2 farklı aracılık analizi kullanılmıştır. Analizleri yaparken total, direk ve direk olmayan etkileri bağımsız değişkenlerin (zaman algısı, ergen dönem şemalar), bağımlı değişken (yeme tutumu)üzerindeki rolüne, aracı değişkenleri (duygu düzenleme ve duygusal tepkisellik) kullanarak bakılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, birinci analizde geçmişi olumsuz değerlendirme ve şimdide kaderciliği ile yeme tutumu arasında direk etki bulunmuştur fakat duygu düzenleme ve duygusal tepkiselliğin, zaman algısı ve yeme tutuma arasındaki direkt olmayan ilişkiye aracılık ettiği görülmemiştir. İkinci analizde ise, diğeri yönelimlilik şema alanının yeme tutumu ile arasında direk etki bulunmuştur. Son olarak, zedelenmiş ve kopukluk şema alanları ile yeme tutumu arasındaki direkt olmayan ilişkiye psikolojik dayanıklılığın aracılık ettiği görülmüştür. Son olarak, araştırmanın bulguları yeme tutumu literatürü kapsamında değerlendirilmiş, çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek çalışmalar için önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This current study examined whether emotion regulation and emotional reactivity mediated the relationship between time perspective, early maladaptive schemas and eating attitude. For this purpose, 258 (74 male, 183 female, 1 other) participants between the ages of 18 and 35 (M= 26.18) were attended in the study. In order to assess individuals' time perspective, Time Perspective Scale was used. In order to evaluate early maladaptive schemas, Young Schemas Questionnaire- Short Form-3 (YSQ-SF3) was used. Individual's eating attitude were evaluated with The Eating Attitude Test-40 (EAT-40). Individual's coping strategies with felling and emotional expressions were measured with The Emotion Regulation Scale. And, individuals' reactivity affect against interpersonal relationships were assessed with The Emotional Reactivity Scale. In the study, the two mediation analysis was conducted by using bootstrapped multivariate extension of the INDIRECT test of mediation, which evaluates the total, direct and indirect effects of independent variable (i.e., Early Maladaptive Schemas and Time Perspective) on dependent variable (Eating Attitude) through a stated mediator (i.e., Emotion Regulation and Emotional Reactivity). According to first mediation analysis result, past negative and present fatalistic had direct effect on eating attitude, however, there is no found indirect effect between time perspective and eating attitude through emotional regulation and emotional reactivity. According to second mediation analysis results, other-directedness had direct effect on eating attitude. Moreover, impaired autonomy and disconnection had indirect effect on eating attitude through psychological durability. In the light of eating attitude literature, the findings, limitations and suggestion for future research were discussed.