Elektronik ödeme sistemlerinin finansal piyasalara etkisi
Electronic payment systems and their effects on financial markets
- Tez No: 443337
- Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geçmişten bugüne ödeme araçları ve bu araçların kullanılabildiği bir bütünü ifade eden finansal piyasaların teknolojiden bağımsız düşünülmesi mümkün değildir. Balina dişleri, boncuk ve kaplumbağa kabuklarının kullanıldığı dönemlerde dahil olmak üzere, her dönemde insanlık değiş tokuşu bir ara birim üzerinden yapmaya ve alışverişi kolaylaştırmaya çalışmıştır. Bu kolaylaştırma eğilimi teknolojik ilerlemelerin son derece hızlandığı 20. ve 21. yüzyılda da devam etmiş, önceleri çek ve kupon, sonrasında ise plastik kartların kullanımı ile paranın nesne olması itibariyle varlığının gözle görünür bir şekilde azalması yönünde gittikçe hızlanan bir evrim sürecine girmiştir. Bugün geldiğimiz noktada kredi kartları, debit kartlar ve ön ödemeli kredi kartları gibi çözümler yanında, elektronik para ile elektronik para birimlerinin de paralelde kullanım alanı bulduğunu görüyoruz. BitCoin gibi dijital para birimlerinin ise devletlerin egemenlik haklarından sayılan para birimi üretme ve kontrol etme hakkı üzerinde tehdit unsuru haline gelmiş bulunmaktadır. Güven ve istikrarın son derece önemli olduğu finansal piyasaların, merkez bankalarının kontrolünün azaldığı bu yeni finans paradigması karşısında alacağı pozisyon, söz konusu yeni enstrümanların geleceği içinde son derece önemli olacaktır. Paranın bir metaa olarak var olmaya devam edip etmeyeceği, elektronik ödemenin ve son noktada elektronik paranın gelişiminin önümüzdeki süreçte finansal piyasalara ne gibi etkiler oluşturacağı gibi sorular ise önümüzdeki süreçte cevapları aranacak sorular arasında önemini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to today, it is almost impossible to think technology, payment instruments and financial markets independent of each other. Mankind have always been tried to find a way to make shopping and payment easier. That can be seen even in the ancient times, where whale tooth, wampum and tortoise shells were used as a payment medium to make exchange easier. This inclination caused 20. and 21. centuries to become an innovation arena. Starting from payment coupons, cheques to plastic cards, visibility of the money as an object has been in a fast evoluation period which caused decreased visibility. In todays World, in addition to credit, debit and prepaid cards, electonic money and electronic currencies are finding area of usages. Digital currencies like BitCoin are even threatening the currency generation and controlling monopoly of the states. The reaction to this new finance paradigm from fnancial markets, where confidance and stability is a key factor, will be very important for the future of these new financial instruments. In due course, questions regarding to money, like“If the money as an object will continue to stay alive?”and“How electronic money and electronic currencies will impact the financial markets?”are likely to increase their importance and will gather more attention to be able to find the answers.