Kripto para madenciliği
Crypto currency mining
- Tez No: 726603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ekonomik hayatın temelini oluşturan takas işlemleri geçmişten günümüze değişim geçirmiştir. Nakit kullanımı her geçen gün azalırken, kredi ve banka kartı kullanımı da hızla artmıştır. Sonuç olarak, çoğu takas işlemi dijital olarak gerçekleştirilmektedir. Ödeme araçlarındaki değişiklikler devam etmekle birlikte çek vb. araçlar kredi kartlarında ve banka kartlarında yerini almıştır. Ancak dijital para olarak da bilinen elektronik para sistemlerinin kullanımı hızla artmaktadır. E-para olarak tanımlanan dijital para birimlerinin son örneği kripto para birimleridir. Kripto para birimleri, kullanıcıların herhangi bir otoriteye bağlı olmadan özgürce ticaret yapmalarını sağlamaktadır. Kripto para teknolojisindeki yenilikler, çeşitli sağlık ve bankacılık uygulamalarında kullanılmaktadır. Ödeme araçlarındaki değişimin devam edeceği ve bu değişimin finansal piyasalar ve kullanıcı alışkanlıkları üzerinde önemli bir etkisi olacağı söylenebilir. Elektronik ortama iletilen ödemelerin güvenliğinin ve devamlılığının gelecekte çok daha önemli olacağına inanılmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, kripto para madenciliği uygulamalarını inceleyerek özellikle günümüzde bu konuda yapılan yenilikçi çalışmaların ve mühendislik uygulamalarının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In the course of technological development, money has changed as a means of payment. The financial markets have been hardest hit by the rapid advances in technology today. As a result of these developments, the barter transactions that form the basis of economic life have shifted from the past to the present. As the use of cash is decreasing day by day, the use of credit and debit cards is increasing rapidly. As a result, most swap transactions take place digitally. Changes in payment instruments continue. check, etc. Tools have left their place in credit cards and debit cards. However, the use of electronic money systems, also known as digital money, is increasing rapidly. The final example of digital currencies defined as e-money is cryptocurrencies like bitcoin. Cryptocurrencies allow users to trade freely without being tied to any authority. It is predicted that such digital currencies will seriously affect the tax systems of states in the future. Innovations in cryptocurrency technology are used in various healthcare and banking applications. It is clear that the change in payment instruments will continue and that this change will have a significant impact on financial markets and user habits. It is believed that the security and continuity of the payments transmitted into the electronic environment will be much more important in the future. Accordingly, the aim of the study is to examine the applications of cryptocurrency mining and to evaluate the innovative studies and engineering applications especially today.